Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cholesterol - budowa i znaczenie

Ostatnio komentowane
moja nauczycielka jest lepsza
toy • 2019-02-21 17:51:28
Słabo :/
K. • 2019-02-21 17:51:22
h
h • 2019-02-21 13:38:45
fajne
[po0[-o=-o=- • 2019-02-20 16:47:59
rebiks
eeee • 2019-02-19 17:50:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cholesterol - budowa i znaczenieCholesterol należy do lipidów. W swojej budowie zawiera steran czyli cztery pierścienie węglowe, co sprawia, że zaliczany jest również do grupy steroidów.
Jest związkiem o ważnych właściwościach biologicznych. Przede wszystkim jest prekursorem kwasów żółciowych oraz hormonów steroidowych, takich jak: estradiol, progesteron, testosteron, kortyzon. Jest obecny w błonie komórkowej wszystkich komórek zwierzęcych a jego głównym zadaniem jest regulacja płynności błony. Odgrywa także kluczową rolę w syntezie witaminy D3. Obecny w osłonce mielinowej okrywa włókna nerwowe.

Budowa cholesterolu

Cząsteczka cholesterolu zawiera cztery pierścienie węglowe w tym: trzy pierścienie skłądające się z sześciu węgli oraz jeden pierścień pięciowęglowy.


Rodzaje lipoprotein

Potocznie cholesterol nazywany jest lipoproteiną. Wyróżnia się dwa rodzaje lipoprotein:
HDL- lipoproteina o wysokiej gęstości, nazywana „dobrym” cholesterolem.
LDL- lipoproteina o niskiej gęstośći, określana jako „zły” cholesterol.

Nadmiar LDL w organiźmie prowadzi do zachorowań na miażdzycę oraz inne choroby układu krążenia.

Polecamy również:

 • Funkcje lipidów i ich pochodnych

  • Stanowią materiał energetyczny i zapasowy (tłuszcze właściwe)• Budują plazmolemmę i inne błony występujące w komórce (głównie fosfolipidy, w mniejszym stopniu glikolipidy i cholesterol) Więcej »

 • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) w organizmie człowieka

  Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, NNKT są kwasami tłuszczowymi pochodzenia egzogennego. Oznacza to, że organizm człowieka nie może ich samodzielnie syntezować, dlatego związki te należy uzupełniać wraz z pożywieniem Więcej »

 • Wykrywanie lipidów w materiale roślinnym za pomocą barwnika Sudan III

  W celu wykrycia lipidów w materiale roślinnym należy użyć barwnika Sudanu III.  Barwnik ten jest rozpuszczalny w wielu rozpuszczalnikach organicznych między innymi alkoholu oraz acetonie. Jest szczególnie wykorzystywany w wybarwianiu preparatów sporządzonych z tkanek do badań pod... Więcej »

 • Wiązanie estrowe

  Wiązanie estrowe występuje w lipidach. Powstaje w wyniku reakcji alkoholi z kwasami organicznymi lub nieorganicznymi, czyli w procesie estryfikacji. Produktem ubocznym tej reakcji jest woda. Dobrym przykładem występowania wiązania estrowego jest reakcja glicerolu z kwasem tłuszczowym. Wiązanie estrowe powstaje... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =