Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Witamina D - etapy syntezy

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Witamina D jest ważna w prawidłowym rozwoju układu kostnego. Pełni istotną rolę w zachowaniu zdrowej struktury kości. Ponadto bierze udział w utrzymaniu homeostazy wapniowo-fosforanowej. Niedobory tej witaminy prowadzą do zaburzeń wzrostu kości, mineralizacji tkanki kostnej a u dzieci - są przyczyną krzywicy.

Etapy syntezy


Witamina D jest prohormonem, oznacza to, że potrzeba przekształceń metabolicznych, aby mogła powstać aktywnie biologiczna witamina D3. Pod wpływem promieni UV pochodzących ze światła słonecznego, znajdująca się w obecnych w naskórku keranocytach, prowitamina witaminy D3 – 7-dehydrocholesterol ulega przekształceniu do prewitaminy D, ta z kolei ulega konwersji do witaminy D3. Wyróżnia się także witaminę D2, której prowitaminą jest ergosterol.

Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

W zależności od pory roku oraz szerokości geograficznej ilość wytwarzanej witaminy D u ludzi ulega zmianie. W przypadku niedostatecznej ilości syntezy witaminy pod wpływem nasłonecznienia ciała, można jej braki uzupełniać odpowiednią dietą. Produkty zawierające witaminę D to w szczególności ryby (łosoś, makrela, śledź, dorsz) oraz ser żółty i mleko krowie.

Cząsteczka witaminy D3
Budowa cząsteczki witaminy D3

Polecamy również:

  • Termoregulacja w organizmie człowieka

    Termoregulacja, czyli zdolność utrzymana stałej temperatury ciała, związana jest z nieustanną wymianą ciepła zachodzącą pomiędzy otoczeniem, a organizmem człowieka na drodze: • przewodzenia, czyli wymiany ciepła pomiędzy organizmem człowieka, a ciałem stykającym się nieruchomo z jego skórą (np.... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 3 =
Komentarze
HxxUxxJ • 2019-02-10 09:04:02
ale jazda
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');