Wykrywanie lipidów w materiale roślinnym za pomocą barwnika Sudan III

W celu wykrycia lipidów w materiale roślinnym należy użyć barwnika Sudanu III.  Barwnik ten jest rozpuszczalny w wielu rozpuszczalnikach organicznych między innymi alkoholu oraz acetonie. Jest szczególnie wykorzystywany w wybarwianiu preparatów sporządzonych z tkanek do badań pod mikroskopem. W momencie złączenia się barwnika z lipidami dochodzi do powstania czerwonego zabarwienia.

Budowa chemiczna Sudanu III
Budowa chemiczna Sudanu III

 

Jak wykryć lipidy w materiale roślinnym?

W tym celu należy przygotować dwie probówki. Do jednej z próbówek dodać dowolny olej pochodzenia roślinnego na przykład oliwę z oliwek a do drugiej wodę. Następnie należy sporządzić roztwór Sudanu III z alkoholem i dodać kilka kropel do obydwu poróbowek. Obie probówki należy podgrzać nad palnikiem z płomieniem.

Obserwacje

W probówce z oliwą z oliwek pojawi się ceglasto-pomarańczowy kolor świadczący o obecności lipidów. Natomiast w probówce z wodą nie pojawi się zabarwienie.

Modyfikacje doświadczenia

Do doświadczenia można użyć także pestek na przykład: dyni lub słonecznika. Wówczas należy rozgnieść pestki a następnie bezpośrednio na nie nałożyć kilka kropel roztworu Sudanu III z alkoholem.

Polecamy również:

  • Funkcje lipidów i ich pochodnych

    • Stanowią materiał energetyczny i zapasowy (tłuszcze właściwe)• Budują plazmolemmę i inne błony występujące w komórce (głównie fosfolipidy, w mniejszym stopniu glikolipidy i cholesterol) Więcej »

  • Cholesterol - budowa i znaczenie

    Cholesterol należy do lipidów. W swojej budowie zawiera steran czyli cztery pierścienie węglowe, co sprawia, że zaliczany jest również do grupy steroidów. Więcej »

  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) w organizmie człowieka

    Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, NNKT są kwasami tłuszczowymi pochodzenia egzogennego. Oznacza to, że organizm człowieka nie może ich samodzielnie syntezować, dlatego związki te należy uzupełniać wraz z pożywieniem Więcej »

  • Wiązanie estrowe

    Wiązanie estrowe występuje w lipidach. Powstaje w wyniku reakcji alkoholi z kwasami organicznymi lub nieorganicznymi, czyli w procesie estryfikacji. Produktem ubocznym tej reakcji jest woda. Dobrym przykładem występowania wiązania estrowego jest reakcja glicerolu z kwasem tłuszczowym. Wiązanie estrowe powstaje... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33