Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Libertarianizm - definicja, poglądy, przedstawiciele

Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu. Jego zwolennicy za najważniejsze zagrożenie wolności uznają państwo i wprowadzany przez nie system biurokratyczny, które w znaczny sposób ograniczają swobodę jednostki. W związku z powyższym ingerencja państwa powinna ograniczać się do minimum – niedopuszczalne jest to, by struktury państwowe regulowały sprawy społeczne i gospodarcze, rola państwa powinna skupiać się wyłącznie na zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego swoim obywatelom. Libertarianizm charakteryzuje się dosyć radykalnym podejściem do instytucji państwowych – postuluje się, aby zlikwidować: podatki (na rzecz dobrowolnych datków obywateli), własność państwową, armię (zamiast regularnych oddziałów wojskowych proponuje się formacje ochotnicze, mobilizowane w razie zagrożenia).

Libertarianizm odnosi się również do sfery społecznej życia jednostki, uznaje, iż państwo powinno określać jedynie czego nie wolno obywatelowi działać przeciw drugiej osobie (np. ustalenie zakazu kradzieży czyjegoś mienia, zakazu zabójstwa itp.), natomiast nie może ingerować w osobistą sferę życia konkretnego człowieka, nawet jeśli działania jego prowadzą do destrukcji własnej osoby, dlatego też libertarianie uznają, iż kwestia takie jak narkomania, prostytucja, eutanazja, prostytucja są wyłącznie ich sprawą.

Wśród najpopularniejszych współczesnych zwolenników libertarianizmu wymienia się m.in. Roberta W. Poole’a oraz Roberta Nozicka.

Zobacz również

 • Główne założenia liberalizmu

  Liberalizm w centrum postawił człowieka, z czego wynika przywiązanie jego zwolenników do takich wartości jak: wolność, racjonalizm, indywidualizm, tolerancja, równość wobec prawa, własność prywatna oraz pluralizm.

  Więcej
 • Przedstawiciele liberalizmu

  -

  Więcej
 • Partie liberalne w Polsce i na świecie - przykłady

  Obecnie największą organizacją zrzeszającą różnego typu partie i organizacje liberalne jest Międzynarodówka Liberalna (LI) z siedzibą w Londynie – jej członkami są m.in. niemiecka Wolna Partia Demokratyczna, angielscy Liberalni Demokraci, Liberalna Partia Kanady oraz bułgarski Narodowy Ruch na rzecz Solidarn...

  Więcej
 • Liberalizm i neoliberalizm - porównanie

  Porównanie założen liberalizmu i neoliberalizmu.

  Więcej
 • Demoliberalizm

  Demoliberalizm jest to część myśli liberalnej łącząca wolność z demokracją. Wytworzyły się z niej teoretyczne podstawy liberalizmu socjalnego. Twórca demoliberalizmu był John Stewart Mill, który w „O rządzie reprezentatywnym” zarysował podstawowe założenia teorii. Mill akceptował demokrację, popierał ce...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28