Raymond Aron - biografia, poglądy, dzieła

Raymond Aron – biografia

Raymond Aron to francuski socjolog, filozof, publicysta i teoretyk polityki, uznawany za jednego z ojców współczesnego liberalizmu. Urodził się w Paryżu w 1905 roku, zmarł w tymże mieście w roku 1983. Pełnił funkcję profesora na renomowanych uczelniach, m.in. na Sorbonie i w Collège de France. Przez wiele lat współpracował z dziennikami „Le Figaro” oraz „Combat”, w 1963 roku otrzymał członkostwo Akademii Nauk Moralnych i Politycznych.

W 2006 roku Jarosław Kurski wydał biografię Raymonda Arona – Pokój z widokiem na historię.

Raymond Aron – poglądy i dzieła

Do zainteresowań Raymonda Arona należały głównie zagadnienia związane ze współczesnymi społeczeństwami, historią socjologii oraz polityką – tak teorią, jak i praktyką. Aron zasłynął przede wszystkim jako krytyk marksizmu, komunizmu i wszelkich form totalitaryzmu. Na uwagę zasługuje fakt, iż sprzeciwiał się on ostro marksizmowi i stalinizmowi w czasie, kiedy większość intelektualistów zachodnioeuropejskich była nimi oczarowana i znajdowała się pod ich ogromnym wpływem.

Konsekwencją krytycznego podejścia do komunizmu był swoisty „ostracyzm”, jakiego doświadczył Arona w tym czasie. Jednym z głównych jego adwersarzy poglądowych był jego przyjaciel ze studiów – Jean Paul Sartre, wieloletni konflikt powstał m.in. na bazie innego podejścia do komunizmu. Raymond Aron popierał de Gaulle’a, ale mimo to krytycznie podchodził do jego koncepcji, cechował się bowiem bardzo realistycznym, trzeźwym i krytycznym podejściem do rzeczywistości politycznej.

Swoje poglądy zawarł między innymi w najsłynniejszej jego książceOpium dla mas (to jedyna książka Arona przetłumaczona na język polski), ale także tych troszkę mniej znanych jak: Paix et guerre entre les nations, Démocratie et totalitarisme, Le spectateur engagé.

Polecamy również:

 • John Locke - biografia

  John Locke urodził się w 1632 roku w Wrington, pod Londynem. Pochodził z rodziny purytańskiej, jego ojciec w młodości zaangażował się w rewolucję Cromwella, a później pracował jako prawnik. Locke ukończył prestiżową szkołę Westminster School, gdzie został przyjęty dzięki protekcji wpływowego przyjaciel jego... Więcej »

 • Adam Smith - biografia, poglądy, dzieła

  Adam Smith urodził się w 1823 roku w Kirckaldy (Wielka Brytania), zmarł zaś w 1890 roku w Edynburgu. Pochodził ze szkockiej rodziny prawniczo-urzędniczej. W wieku kilkunastu lat rozpoczął edukację na uniwersytecie w Glasgow, gdzie studiował filozofię moralną. Po otrzymaniu stypendium przeniósł się na... Więcej »

 • Monteskiusz - biografia

  Charles Louis de Secondat baron de la Brede et de Montesquieu urodził się w 1689 roku w La Brede, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Spory majątek, jaki odziedziczył, przeznaczył przede wszystkim na zdobycie wykształcenia oraz liczne podróże po Europie. Więcej »

 • Milton Friedman - biografia, poglądy, dzieła

  Milton Friedman urodził się w 1912 roku w Nowym Jorku, zmarł w 2006 roku w San Francisco. Pochodził z żydowskiej rodziny imigrantów, którzy przywędrowali do Stanów Zjednoczonych z terenu Węgier. Więcej »

 • Friedrich von Hayek - biografia, poglądy, dzieła

  Friedrich August von Hayek to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ( nagroda przyznana m.in. za „pionierskie badania w dziedzinie teorii pieniądza i cyklów koniunkturalnych”), przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii i filozof polityki. Urodził się 8 maja 1899 roku w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43