Raymond Aron – biografia
Raymond Aron to francuski socjolog, filozof, publicysta i teoretyk polityki, uznawany za jednego z ojców współczesnego liberalizmu. Urodził się w Paryżu w 1905 roku, zmarł w tymże mieście w roku 1983. Pełnił funkcję profesora na renomowanych uczelniach, m.in. na Sorbonie i w Collège de France. Przez wiele lat współpracował z dziennikami „Le Figaro” oraz „Combat”, w 1963 roku otrzymał członkostwo Akademii Nauk Moralnych i Politycznych.
W 2006 roku Jarosław Kurski wydał biografię Raymonda Arona – Pokój z widokiem na historię.
Raymond Aron – poglądy i dzieła
Do zainteresowań Raymonda Arona należały głównie zagadnienia związane ze współczesnymi społeczeństwami, historią socjologii oraz polityką – tak teorią, jak i praktyką. Aron zasłynął przede wszystkim jako krytyk marksizmu, komunizmu i wszelkich form totalitaryzmu. Na uwagę zasługuje fakt, iż sprzeciwiał się on ostro marksizmowi i stalinizmowi w czasie, kiedy większość intelektualistów zachodnioeuropejskich była nimi oczarowana i znajdowała się pod ich ogromnym wpływem.
Konsekwencją krytycznego podejścia do komunizmu był swoisty „ostracyzm”, jakiego doświadczył Arona w tym czasie. Jednym z głównych jego adwersarzy poglądowych był jego przyjaciel ze studiów – Jean Paul Sartre, wieloletni konflikt powstał m.in. na bazie innego podejścia do komunizmu. Raymond Aron popierał de Gaulle’a, ale mimo to krytycznie podchodził do jego koncepcji, cechował się bowiem bardzo realistycznym, trzeźwym i krytycznym podejściem do rzeczywistości politycznej.
Swoje poglądy zawarł między innymi w najsłynniejszej jego książce – Opium dla mas (to jedyna książka Arona przetłumaczona na język polski), ale także tych troszkę mniej znanych jak: Paix et guerre entre les nations, Démocratie et totalitarisme, Le spectateur engagé.