Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Feudalizm - definicja, cechy, system lenny - strona 2

społecznej stali chłopi (posiadający tylko tzw. własność użytkową ziemi, co w praktyce oznaczało, że są jedynie uprawnienie do uprawy ziemi, nie posiadają żadnych przywilejów, są całkowicie podporządkowani feudałom).

W systemie tym wytworzyła się zatem określona siatka zależności oraz hierarchiczność. Senior posiadał grunty i dysponował nimi, wasal przyjmował ziemię w lenno (czynił to w akcie komendacji, czyli osobistym akcie poddania się człowieka wolnego innej wolnej osobie), mógł nią zarządzać na podstawie pewnej umowy, która stwierdzała między innymi, że jest on zobowiązany do wypełniania względem seniora pewnych obowiązków, np. stawienia się do walki w przypadku prowadzenia wojny, służenia radą, (w zamian wasal podlegał ochronie ze strony seniora). Wasal po nadaniu ziemi stawał się feudałem, czyli właścicielem ziemskim. Chłop zaś oddawał się pod opiekę feudała – nabierał charakteru jego poddanego, który musi wypełniać pewne obowiązki (pańszczyzna) lub uiszczać określone opłaty (renta feudalna, która oznaczała oddanie części swoich zbiorów jako zapłatę).

Feudalizm był dominującym ustrojem społeczno-ekonomicznym we wczesnym i dojrzałym średniowieczu. Zgodnie z teorią Karola Marksa, stanowił on ogniwo pośrednie między niewolnictwem a kapitalizm w rozwoju stosunków społeczno-gospodarczych.

Hołd lenny Rolanda przed Karolem Wielkim, feudalizm

Zobacz również

 • Niewolnictwo - definicja, geneza

  Niewolnictwo jest to zjawisko społeczne charakteryzujące się różnego rodzaju zależnościami, polegają one na podziale ludzi na wolnych i niewolników, przy czym niewolnicy byli przedmiotem własności ludzi i instytucji sprawujących władzę, mogli oni dowolnie nimi rozporządzać.

  Więcej
 • Kapitalizm - definicja, zasady, rodzaje

  Kapitalizm jest to system gospodarczy (ekonomiczny), w którym dominuje własność prywatna, wolny rynek, a interwencjonizm i protekcjonizm państwa ograniczony jest do minimum.

  Więcej
 • Socjalizm - definicja, główne założenia, socjalizm utopijny

  Socjalizm ukształtował się, mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku, jako ideologia opozycyjna wobec kapitalizmu. Twórcy nowej teorii wyrzucali, iż ustrój kapitalistyczny utrwala, a nawet pogłębia, nierówności społeczne, poprzez promowanie osób posiadających większy kapitał i marginalizację os...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11