Czarny Wrzesień jako organizacja terrorystyczna - Monachium 1972 - strona 2

odpowiedź, iż nie będzie żadnych negocjacji. Negocjacje z terrorystami musiała więc prowadzić niemiecka policja.

Początkowo porywacze zabili dwóch więźniów, co pokazywało ich determinację. Reszta porwanych sportowców zginęła podczas nieudanej akcji policji ich odbicia na lotnisku Fürstenfeldbruck – policja symulowała zgodę na warunki terrorystów, jednak terroryści zorientowali się, że zostali oszukani, co rozpoczęło wymianę ognia. Zakładnicy prawdopodobnie zostali najpierw zastrzeleni (przez przywódcę Czarnego Września), a następnie do helikoptera, w którym przebywali, wrzucono granat.

W trakcie nieudanej operacji policji zginęło pięciu z ośmiu porywaczy, pozostali zostali schwytani.

Zakończenie działalności organizacji Czarny Wrzesień wynikało ze znacznej brutalnością podejmowanych działań, które niekorzystnie wpłynęły na wizerunek przywódcy OWP – Jasira Arafata. Sposobem na wycofanie członków organizacji z działalności terrorystycznej było zachęcenie ich do założenia rodzin – członkowie Czarnego Września zostali zapoznani z grupą kobiet, a poprzez zachęty finansowe – przekonani do małżeństw. W ten sposób uzyskali oni nową perspektywę – cel w życiu, który stał się realną alternatywą (i świadomym wyborem) wobec ryzyka działalności terrorystycznej. Obecnie ugrupowanie pozostaje nieaktywne.

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01