Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reformacja w Anglii - przyczyny, skutki (anglikanizm, purytanizm, prezbiterianizm) - strona 7

w ponad 160 krajach, a jej tytularnym zwierzchnikiem jest arcybiskup Canterbury.

Kościół Anglikański istnieje także od 1996 r. w Polsce. Ma swoją siedzibę w Warszawie i liczy zaledwie kilkudziesięciu członków.

Purytanizm

Purytanizmem (łac. purus – czysty) określa się ruch społeczno-religijny powstały w XVI w. w Anglii, którego zwolennicy przeciwstawiali się religijnej polityce królowej Elżbiety I i dążyli do odrodzenia Kościoła anglikańskiego w duchu czystego kalwinizmu, bez naleciałości religii katolickiej w zakresie doktryny, liturgii i organizacji. Najbardziej znanymi purytanami byli Thomas Cartwright, lord Oliver Cromwell i poeta John Milton.

Purytanie głosili konieczność przestrzegania zasad Biblii i walki z wszelkimi formami rozrywki (rygoryzm etyczny). Propagowali surowy tryb życia, oparty głównie na pracy, modlitwie i samodzielnym studiowaniu Biblii. Stąd w języku polskim przymiotnik „purytański” stosuje się jako określenie tego, co odznacza się surowością zasad moralnych, obyczajów.

Purytanizm był rozbity na liczne odłamy wśród których wyróżnia się m.in. prezbiterian (dążących do centralizacji Kościoła) oraz independentów (uważających kongregację parafialną za najwyższe ogniwo Kościoła). W XVII w. purytanie weszli w konflikt z władcami dynastii Stuartów. Odegrali dużą rolę w angielskiej rewolucji 1649 r., jednak po restauracji monarchii w 1660 r. emigrowali do Ameryki. Obecnie w Wielkiej Brytanii do niektórych poglądów purytańskich odwołują się zwolennicy tzw. „Low Church” (ang. Niski Kościół).

Socjolog Max Weber z ideologią purytańską powiązał powstanie systemu kapitalistycznego (dzieło Etyka protestancka a duch kapitalizmu).

Zobacz również

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego reformatora, został hutnikiem, ...

  Więcej
 • Anabaptyzm - twórcy, cechy, doktryna

  Anabaptyzm (gr. anabaptistos – „powtórny chrzest”) to powstały w XVI w. w kręgu uczniów Ulricha Zwingliego nurt reformacji radykalnej, którego zwolennicy negowali ważność chrztu niemowląt i głosili konieczność „powtórnego chrztu” dorosłych przystępujących do wsp&oa...

  Więcej
 • Pokój augsburski (1555) - postanowienia, warunki - Religia

  Pokój augsburski był pokojem kończącym pierwszy okres wojen religijnych między katolikami i luteranami w Niemczech. Został zawarty na sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 września 1555 r. Podpisał go cesarz Karol V.

  Więcej
 • Kalwinizm - historia, cechy, zasady

  Kalwinizm to jedna z głównych doktryn religijnych protestantyzmu. Swoją nazwę wywodzi od nazwiska reformatora religijnego, Jana Kalwina (1509-1564). Określany jest także ewangelicyzmem reformowanym bądź protestantyzmem reformowanym.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04