Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Liturgia Kościoła Domowego - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

We wszystkich tych przypadkach chodziło o Kościół pojęty jako zgromadzenie, zebranie wiernych, a nie jako budynek. Samo pojęcie Kościół Domowy w odniesieniu do rodziny wprowadził św. Jan Chryzostom (IV w.): I nocą nawet…wstawaj, klękaj i módl się… Trzeba, aby twój dom był stale domem modlitwy, Kościołem.

Dom rodzinny od początku był zatem pierwszą szkołą życia chrześcijańskiego, a rodzina chrześcijańska podstawową jednostką liturgiczną; podstawową strukturą Kościoła Powszechnego. Szczególna rola w Kościele Domowym przypada rodzicom – można powiedzieć, że są oni kapłanami ogniska domowego.

Mówiąc o liturgii Kościoła Domowego, mówi się o wszystkich czynnościach, nabożeństwach i praktykach religijnych, które mają miejsce w domu rodzinnym i których uczestnikami są członkowie wspólnoty rodzinnej. I tak na liturgię Kościoła Domowego składają się:

1) wspólna modlitwa do Boga; recytacja i śpiew psalmów, pieśni, kantyków, hymnów oraz odmawianie różańca –  różaniec zawsze był modlitwą rodziny i za rodzinę (Jan Paweł II).

2) czytanie i rozważanie Słowa Bożego zawartego w tekstach Pisma św.;

3) odprawianie Liturgii Godzin: Jest rzeczą pożyteczną […] by rodzina, jakby domow yprzybytek

Polecamy również:

 • Postawy i gesty liturgiczne i ich znaczenie

  W liturgii można przyjąć pięć postaw: postawę stojącą, klęczącą, siedzącą, leżenie krzyżem oraz procesję (kroczenie). Do gestów liturgicznych należą: pokłon, podnoszenie oczu, pocałunek pokoju, znak pokoju, nałożenie rąk, wzniesienie rąk, złożenie rąk, znak krzyża, przyklęknięcie oraz bicie się w pierś. Więcej »

 • Symbole liturgiczne: woda, oliwa, światło, kadzidło

  symbole: chleb i wino, woda, kadzidło, światło, oliwa. Więcej »

 • Przedmioty liturgiczne

  korporał, purifikaterz, palka, welon kielichowy, bursa, trybularz, kropidło, dzwonki i gong. Więcej »

 • Kolory szat liturgicznych

  Kolory: biały, czerwony, zielony, fioletowy, czarny, różowy, złoty. Więcej »

 • Muzyka liturgiczna

  Muzyka liturgiczna (inaczej: muzyka kościelna) to muzyka, która jest przeznaczona do kultu Bożego. Zgodnie z słowami instrukcji Musicam Sacram z 1967 r. powstała dla oddawania chwały Bogu i odznacza się świętością oraz doskonałością formy. Jest nie tylko ozdobą liturgii, ale również jej... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =