Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jezus - nauczyciel - strona 5

Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli ( Mt 13,16-17).

Najwięcej przypowieści znajduje się w Ewangelii Św. Łukasza. Ten gatunek można odnaleźć także w Starym Testamencie – w Księdze Izajasza i w Księdze Ezechiela.

Jezus a środowisko żydowskie

Nauka Jezusa nie przez wszystkich była przyjmowana z entuzjazmem. Na swojej drodze Jezus napotykał się z oskarżeniami o opętanie, bluźnierstwo, fałszywy profetyzm. Szczególnie wrogo byli nastawieni do działalności Jezusa faryzeusze. Krytykowali jego uzdrawianie w dzień szabatu oraz kontakty z celnikami i grzesznikami. Do spięcia dochodzi również przy interpretacji Prawa. Jezus uznawał oczywiście Prawo i często mieścił się w ramach rabinistycznej interpretacji, ale to swoją wykładnię uważa za jedyną obowiązującą. Z kolei Jego stanowisko dotyczące czystości pokarmów i uznanie wszystkich potraw za czyste było sprzeczne z zasadami koszerności i spotkało się z oporem żydowskich uczonych. Największym jednak problemem dla ówczesnych władz religijnych było odpuszczanie grzechów przez Jezusa: Któż może odpuszczać grzechy, prócz jednego Boga? (Mk 2, 7). Był to główny powód uznania Jezusa za bluźniercę i przez to za osobę, która zasługuje na śmierć. Z drugiej strony wiemy z Ewangelii, że Jezus jadał u faryzeuszów (Łk 7, 36) i to oni ostrzegli Go o niebezpieczeństwie (Łk 13, 31). Należy także pamiętać, że pierwsze gminy chrześcijańskie składały się przede wszystkim z nawróconych Żydów.

Zobacz również

 • Jezus - postać historyczna

  Postać Jezusa Chrystusa była przedmiotem refleksji nie tylko teologów, ale również historyków. Usiłowali oni odpowiedzieć na pytanie: „Czy Jezus naprawdę istniał?”

  Więcej
 • Jezus - Syn Boży

  Jezus Chrystus jest Synem Bożym, jest Tym, który od Boga wyszedł (J 13, 3) i przyszedł w ciele (1J 4, 2).

  Więcej
 • Jezus - człowiek

  Jednym z podstawowych dogmatów wiary chrześcijańskiej jest przekonanie, że Jezus Chrystus, który jest Synem Bożym, stał się człowiekiem, aby umrzeć na krzyżu i odkupić grzechy wszystkich ludzi.

  Więcej
 • Chrystus - Zbawiciel i Odkupiciel

  Imię Jezus oznacza w języku hebrajskim „Bóg zbawia”. Zostaje ono nadane Synowi Bożemu jeszcze przed narodzinami.

  Więcej
 • Powtórne przyjście Jezusa - paruzja

  Chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Chrystusa zwanego paruzją. Owo ponowne pojawienie się Syna Bożego na Ziemi będzie równoznaczne z dopełnieniem historii świata.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28