Hinduizm - bogowie - strona 2

skórze. Wierzchowcem Wisznu jest olbrzymi orzeł – Garuda.

3) Śiwa: jeden z członków trimurti (trójcy hinduistycznej; obok Brahmy i Wisznu). Reprezentuje destrukcyjną stronę rzeczywistości. Jest bóstwem przewrotnym i chaotycznym, niszczycielem. W ikonografii często przedstawiany jako „Śiwa tańczący” (Nataradź) – walczący z demonem niewiedzy. Jego taniec jest symbolem niszczenia i odrodzenia. Jest mężem Parvati, ojcem Ganeśa i Karttikeja. Jego wierzchowcem jest Nadin. Śiwa znany jest jako Pan Zwierząt, asceta i jogin. Bywa przedstawiany pod postacią lingi, co ma symbolizować moc płciową (jest patronem płodności). Jako jogin siedzi na kwiecie lotosu. Nieodłącznym atrybutem Śiwy jest trójząb.

4) Sarasvati – żona Brahmy; jest uważana za wcielenie wiedzy. Patronuje sztuce, nauce, kulturze. Jej wierzchowcem jest łabędź. Innym zwierzęciem utożsamianym z Saraswati jest paw. Przedstawiana jest z veeną, typem lutni, który uważany za narodowy instrument muzyczny Indii. Jej imieniem nazwano wyschniętą obecnie rzekę w stanie Gujarat.

5) Lakszmi: żona Wisznu; jest boginią szczęścia, piękna i dobrobytu. Uosabia wszelkie powodzenie, także materialne. Przedstawiana jest zwykle jako młoda kobieta

Polecamy również:

 • Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

  Karma, reinkarnacja, dharma, kult w hinduizmie, bhakti - nurt mistyczny Więcej »

 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek Więcej »

 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie.  Więcej »

 • Hinduizm - święta

  Kalendarz wyznawcy hinduizmu jest wypełniony świętami. Wiele z nich ma jednak charakter lokalny i regionalny, część z kolei związana jest z konkretną tradycją religijną i określonym bóstwem. Do najważniejszych świąt (obchodzonych przez większość) należą: Diwali, Holi, Durgapudźa, Więcej »

 • Hinduizm w Polsce - historia

  Teologia i filozofia hinduistyczna dotarły do Polski na początku XIX w. Pierwsze wspólnoty zaczęły powstawać jednak dopiero w latach 70. XX w. Obecnie do największych zarejestrowanych hinduistycznych związków wyznaniowych należą:  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44