używania imienia Bożego. Jest zakazem krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa. Imienia Boga, które jest imieniem świętym, należy używać z szacunkiem i zachowywać powściągliwość w powoływaniu się na Boga w mowie.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił – interpretacja
Trzecie przykazanie Dekalogu stanowi w judaizmie przypomnienie o świętości szabatu jako dniu odpoczynku, który oznacza wypełnienie dzieła stworzenia – tak jak Bóg odpoczął w siódmym dniu, człowiek również powinien zaprzestać pracy. W chrześcijaństwie szabat został jednak zastąpiony przez niedzielę, czyli „pierwszy dzień tygodnia”, dzień w którym zmartwychwstał Chrystus. Niedziela jest nazywana także „dniem ósmym”, gdyż oznacza nowe stworzenie zapoczątkowane wraz z Zmartwychwstaniem. Dla chrześcijan jest zatem dniem Pańskim, pierwszym ze wszystkich świąt. Szabat natomiast nie został zachowany, gdyż należy do dawnego porządku.
Niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła. Obowiązek świętowania niedzieli poprzez uczestnictwo we Mszy Świętej spoczywa zatem na każdym wiernym, gdyż jest świadectwem przynależności do Chrystusa. Zaniedbywanie tego obowiązku, bez ważnego powodu, jest równoznaczne