Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Proporcje

Ostatnio komentowane
wygląd bohaterów
oliwia • 2018-12-15 14:41:11
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Dobre
aewstg • 2018-12-13 07:30:27
Prus to jednak straszny grafoman był.
klm • 2018-12-12 17:49:03
Bardzo ciekawe.
edrftgyh • 2018-12-09 10:01:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

O dwóch wielkościach mówimy, że są proporcjonalne, kiedy ich iloraz bądź iloczyn jest wielkością stałą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z proporcjonalnością prostą, w drugim natomiast - z odwrotną.

W proporcjonalności prostej jedna wielkość jest wprost proporcjonalna do drugiej.

W proporcjonalności odwrotnej jedna liczba jest odwrotnie proporcjonalna do drugiej.

Współczynnik proporcjonalności to stała określająca proporcję między dwoma wielkościami. Dla proporcjonalności prostej jest nim iloraz obu tych wielkości, natomiast dla proporcjonalności prostej - ich iloczyn.

 

Przykład:

Jedna koszula kosztuje 30 złotych, dwie koszule 60 złotych, trzy koszule 90 złotych, itd. - jest to proporcjonalność prosta - ilość koszul jest wprost proporcjonalna do ich ceny. Współczynnik proporcjonalności ilości koszul do ich ceny wynosi 1:30.

Jedna osoba wykona pracę w cztery godziny, dwie osoby w dwie godziny, cztery osoby w godzinę, itd. - jest to proporcjonalność odwrotna - liczba osób potrzebnych do wykonania pracy jest odwrotnie proporcjonalna do czasu pracy, współczynnik proporcjonalności wynosi 4.

 

W proporcjonalności prostej wzrost jednej z wielkości pociąga za sobą wzrost drugiej

Polecamy również:

 • Działania na ułamkach zwykłych

  Ułamków używamy zawsze wtedy, kiedy chcemy określić coś jako część całości - połowę, ćwiartkę, itd. Ułamkami zwykłymi nazywamy ułamki zapisywane przy użyciu kreski ułamkowej. Więcej »

 • Działania na ułamkach dziesiętnych

  Ułamki nazywamy dziesiętnymi wtedy, kiedy zamiast kreski ułamkowej mają w zapisie przecinek. Więcej »

 • Działania na procentach

  Procenty to inaczej ułamki o mianowniku 100. Są bardzo powszechnie używane, zwłaszcza w kontekście do przeceny danego produktu bądź podwyżki jego ceny, prezentacji danych statystycznych, itd. Więcej »

 • Jednostki miary

  Jednostkami miary nazywamy wszystkie jednostki, które są używane do wyrażenia długości, pola powierzchni, objętości, pojemności, masy oraz czasu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =