Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wielkie problemy teorii liczb

Teoria liczb jak chyba żadna inna dziedzina matematyki słynie z problemów, które często mimo prostego sformułowania długie lata czekały na rozwiązanie albo wręcz nie doczekały się rozwiązania do dziś.

Problemy tego typu najczęściej nazywane są od nazwiska matematyka, który dany problem postawił jako pierwszy (jak hipoteza Goldbacha czy wielkie twierdzenie Fermata).

Na niektóre z tych problemów, jak powiedział węgierski matematyk Paul Erdős, matematyka nie jest dziś jeszcze gotowa.

Z niektórymi - na przykład z hipotezą Riemanna - zmagamy się od 160-ciu lat i wciąż nie jesteśmy w stanie ostatecznie rozstrzygnąć jej prawdziwości bądź fałszu.

Teoria liczb mimo bycia jedną z najstarszych dziedzin matematyki wcale nie wydaje się być najmniej rozwojową. Przeciwnie - problemy rozważane w jej ramach dają często asumpt do rozwoju innych dziedzin, przyczyniają się do powstawania nowych obszarów badań a przy tym z całą pewnością dostarczają tematów do rozważań młodym ambitnym matematykom poszukującym swej drogi w świecie Królowej Nauk.

Zobacz również

 • Wielkie Twierdzenie Fermata

  Jednym z najsłynniejszych problemów teorii liczb i matematyki w ogóle jest wielkie twierdzenie Fermata (nazywane także jego ostatnim twierdzeniem). Treść twierdzenia jest następująca:

  Więcej

Losowe zadania

 • Porównania

  Dokończ podane przykłady znanych porównań:   1. ____ jak rydz 2. blady jak ____ 3. ___ jak burak 4. ___jak kajaki 5. głupi jak ___ 6. trafić jak ____ w płot 7. ___ jak księżyc w pełni 8. strzelić jak ___ z jasnego nieba 9. spłynąć jak woda po ___ 10. piękny jak ___ bóg

  0 Odpowiedz Więcej
 • prędkość średnia

  Pewien niemiecki sportowiec biega z prędkością 72 km/h, zaś polski sportowiec biega z prędkością 40 m/s który z nich ma wieksza prędkość i w jakim czasie każdy z nim przebiegnie dystans 1000 m.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Francesco Petrarka - życiorys

  Zdecyduj, które twierdzenia dotyczą biografii Francesca Petrarki.   1. Urodził się w Mediolanie. 2. Ukończył studia medyczne. 3. Po ukończeniu studiów został duchownym. 4. Miał dwoje nieślubnych dzieci. 5. Otrzymał laur poetycki. 6. Szczególnym uznaniem darzył pisma św. Augustyna. 7. W swojej twó...

  0 Odpowiedz Więcej
 • List oficjalny

  Napisz list oficjalny do dyrektora swojej szkoły z prośbą o możliwość zorganizowania akcji sprzątania przez uczniów terenów zielonych otaczających szkołę.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Prędkość liniowa

  Jaka jest prędkość lioniowa piłki zawieszonej na nitce o dlugości 25 cm, i wprawionej w ruch jeżeli całkowity obrót następuje w ciągu 5 s?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11