Dzielenie wielomianów jest operacją, która znajduje zastosowanie w rozkładaniu wielomianu na czynniki, co jest jednym z etapów rozwiązywania równań wielomianowych.
Gdy dane są dwa wielomiany P(x) i Q(x), a do tego stopień wielomianu P(x) jest nie mniejszy niż stopień Q(x) , to P(x) można przez Q(x) podzielić.
Dzielenie jest działaniem odwrotnym do mnożenia i tak jeśli dla wielomianów P(x), Q(x) i W(x) zachodzi:
P(x)⋅Q(x)=W(x), to można wykonać dzielenie W(x):Q(x)=P(x). Podobnie jak w przypadku działań na liczbach - dzielenie może być bez reszty lub z resztą. W tym drugim przypadku do wyniku byłaby dodana reszta wielomianowa R(x).
Przykład:
Mamy podzielić wielomian−2x3+3x2+12x−9 przez dwumian x−3. Postępujemy w następujący sposób.
Najpierw zastanawiamy się, ile razy w pierwszym składniku wielomianu (−2x3) mieści się pierwszy składnik dwumianu (tj. x). Odpowiedź brzmi −2x2 - więc tą liczbę zapisujemy nad kreską. Teraz przez zapisaną liczbę mnożymy oba składniki dwumianu, a wynik mnożenia zapisujemy ze zmienionym znakiem, pod spodem. Wykonujemy dodawanie składników zapisanych pod spodem oraz składników wyjściowego wielomianu. Teraz zastanawiamy się, ile razy w pierwszym składniku tego wielomianu, który otrzymaliśmy po dodawaniu (a zatem w −3x2) mieści się pierwszy składnik dwumianu, przez który cały czas dzielimy - itd. Procedurę kontynuujemy do momentu, gdy znikną x-y, tj. kiedy zostanie pod kolejną z kresk bądź sama liczba, bądź nic.
Jeśli na końcu zostałaby jakaś liczba, dzielenie byłoby z resztą, w tym przykładzie natomiast - jest to dzielenie bez reszty.
Wynikiem dzielenia jest wielomian −2x2−3x+3, zatem:
(−2x3+3x2+12x−9):(x−3)=−2x2−3x+3.
Zadanie:
Wykonać następujące dzielenia wielomianów:
a) (x3+3x+7):(x−4),
b) (x4+6x3−2):(2x2+1),
c) (3x4−x2):(x−1).
Odpowiedzi:
a) x2+7, r. 35,
b) 12x2+3x−14, r. −3x−74,
c) 3x3+3x2+2x+2, r. 2.