Szkice węglem - streszczenie - strona 2

domu. Ponieważ kobieta otwarcie powiedziała „nie”, toteż pisarz spróbował pocałować ją siłą. W końcu oboje upadli na ziemię, a do akcji wkroczył pies Rzepów – Kruczek – który pogryzł Zołzikiewicza dotkliwie w pośladki.

Po tym incydencie pisarz, z obolałym tyłkiem i podartymi spodniami, oddalał się od domu Rzepów, odgrażając się, iż się zemści i że Rzepa pójdzie do wojska. Kobieta przeraziła się taką możliwością.

Rozdział II

„Niektóre inne osoby i przykre widzenia”

Rzepa jest drwalem i pracuje w lesie. Lubi śpiewać podczas pracy. Jest bardzo pracowity. Posiada niewielkie gospodarstwo, które sam obrabia. Ma dobrą i gospodarną żonę oraz rocznego synka. Niestety, Rzepa lubi alkohol, po jego spożyciu bywa agresywny i często wdaje się w bijatyki.

Gdy chłop wraca do domu po pracy, żona opowiada mu o wizycie pisarza i o jego groźbie powołania Rzepy do wojska. Nie mówi nic o zalotach Zołzikiewicza i o incydencie z psem, gdyż boi się, że mąż po pijanemu mógłby zrobić coś pisarzowi i przez to wpakować się w kłopoty.

Rzepa początkowo nie boi się gróźb Zołzikiewicza, ponieważ wie, że – zgodnie z prawem – żonaci nie podlegają spisowi wojskowemu. Żona jednak przypomina Rzepie, że w czasie powstania przewoził dokumenty i że pisarz o tym wie. Wówczas Rzepa zaczyna się obawiać, iż Zołzikiewicz może swoją pogróżkę spełnić. Za namową żony bierze rubla i idzie do niego.

Zołzikiewicz jest kawalerem. Nie ma domu. Zajmuje dwa pokoje w czworakach. W jednym z pokojów nie ma nic, w drugim znajdują się liche sprzęty, a pomieszczenie jest zarówno salonem, jak i sypialnią. Mieszkanie pisarza jest brudne i brzydko umeblowane.

Zołzikiewicz po przygodzie z psem Rzepów leży na łóżku i leczy rany. Czas umila sobie czytaniem książki o Izabelli Hiszpańskiej i wyobrażaniem sobie, iż jest jednym z bohaterów powieści, który wraca poraniony. Królowa chce opatrzyć mu rany, jednak ze względu na to, iż znajdują się one w takim, a nie innym miejscu, nie jest możliwe, aby to uczyniła. Jego rozważania przerywa Rzepa, który przychodzi do Zołzikiewicza wraz z Kruczkiem. Przerażony pisarz, w obawie przed porywczością Rzepy, wyrzuca go wraz z psem za drzwi.

Rozdział III

„Rozmyślania i Eureka”

Rany, jakich doznał Zołzikiewicz, nie goiły się najlepiej, toteż spędził on kilka dni w łóżku, okładając chore miejsca. Czas ten postanowił poświęcić na przemyślenie całej sprawy z Rzepami.

Doszedł do wniosku, że to, co zrobił do tej pory, nie było najmądrzejsze, gdyż Rzepa przecież nie podlegał spisowi wojskowemu. Gdyby pisarz umieścił go na liście, a wyższa instancja sprawdziłaby jego metrykę, Rzepa nie tylko nie poszedłby do wojska, ale jeszcze pisarz mógłby przez to stracić pracę.

Zołzikiewicz nie chciał jednak odpuścić sobie Rzepowej, ponadto zapragnął zemścić się na Rzepie, a także na jego psie, który nieźle go pokiereszował. Niestety pisarz bezskutecznie myślał przez trzy dni i dopiero czwartego dnia nagle wpadł mu do głowy pewien genialny pomysł, który mężczyzna postanowił wprowadzić w życie.

Rozdział IV

„Który by można zatytułować: Zwierz w sieci”

W kilka dni później Rzepa pił razem z wójtem i ławnikiem Gomułą. Rozmawiali na tematy polityczne. Mocno już podpity Rzepa próbował wszcząć bójkę z ławnikiem, jednak wójt go uspokoił. Później rozmowa zeszła na temat lasu. Wójt powiedział Rzepie, że jest planowane rozdzielenie lasu między chłopów. Warunkiem otrzymania swojego kawałka jest podpisanie prośby i ogrodzenie przynależnej części lasu.

Rzepa nie umiał czytać, toteż jak każdy chłop odnosił się niechętnie do wszystkiego, co trzeba było podpisać. Ponadto stwierdził, że na ogrodzenie musiałby wydać zbyt wiele

Polecamy również:

 • Szkice węglem - plan wydarzeń

  1. Przygotowania do spisu wojskowego w Baraniej Głowie 2. Pomysł Zołzikiewicza, by pozbyć się Rzepy ze wsi 3. Spotkanie Zołzikiewicza z Rzepową i interwencja Kruczka Więcej »

 • Szkice węglem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Szkice węglem” zostały napisane w Kalifornii. Głównym aspektem, na który Sienkiewicz chciał zwrócić uwagę, była tragiczna sytuacja chłopów i łapówkarstwo wszechobecne na polskiej prowincji. Po raz pierwszy nowela ukazała się drukiem w roku 1877 w „Gazecie... Więcej »

 • Szkice węglem - bohaterowie

  Rzepa - chłop mieszkający we wsi, gospodarujący na trzech morgach ziemi. Z zawodu drwal. Pracowity i silny. Ma ładny głos i chętnie śpiewa podczas pracy. Jego wadą jest skłonność do wódki i zbyt porywczy charakter, szczególnie, gdy Rzepa jest nietrzeźwy. Kocha swoją żonę, lecz zdarza mu się ją uderzyć... Więcej »

 • Szkice węglem - problematyka

  „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz napisał w roku 1876 r. w czasie pobytu w Ameryce. Utwór ten jest dosyć nietypowy, na co wskazuje już sam tytuł. Jego konstrukcja zbliżona jest właśnie do szkicu – tekstu prozatorskiego służącego analizie sytuacji społecznej, cechującego się fragmentaryczną... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52