Styl potoczny - definicja, cechy

Ze względu na cel wypowiedzi wyodrębniamy styl potoczny, inaczej zwanym stylem „mówionym”. Charakteryzuje się zwrotami i wyrażeniami występującymi w mowie, swobodnej rozmowie.

Styl potoczny może występować również w języku pisanym, np. w listach, dziennikach, pamiętnikach, dialogach i mowie pozornie zależnej. Kształtowanie języka na styl potoczny nazywamy kolokwializacją.

Styl potoczny wykorzystujemy w codziennym porozumiewaniu się. W ten konwencji pisane są wiadomości elektroniczne (sms-y, e-maile), blogi, listy. W literaturze styl potoczny spotykamy głównie w wypowiedziach bohaterów, czasami w warstwie narracyjnej. Autorzy stosują styl potoczny by dodać stworzonym postaciom i wydarzeniom realizmu.

Cechy

- styl potoczny zawiera zwroty i wyrażenia charakterystyczne dla języka mówionego

- przeważa w nim słownictwo o ładunku emocjonalnym (pytania, wykrzyknienia), określenia wartościujące (zdrobnienia, zgrubienia)

- styl potoczny posługuje się słownictwem środowiskowym (typowym dla konkretnych grup)

- składnia jest nieskomplikowana, jest nieregularna i dość swobodna (występują równoważniki zdań,  zdania urwane, elipsy, powtórzenia, skoki myślowe)

- w wypowiedzi przeważają zdania pojedyncze

Polecamy również:

  • Styl naukowy - definicja, cechy, historia

    Jest to styl językowy, w którym pisane są teksty specjalistyczne, charakterystyczne dla danej dziedziny wiedzy czy nauki. W zależności od tego czego rozprawa dotyczy, występuje w nim duża liczba fachowych wyrazów, terminów o ściśle określonych znaczeniach. Czasami specjalistyczne terminy... Więcej »

  • Styl popularnonaukowy - definicja, odbiorcy, cechy

    Styl popularnonaukowy jest odmianą stylu naukowego. Celem tekstów pisanych w tym stylu jest dotarcie do jak najszerszej liczby odbiorców oraz propagowanie i popularyzacja konkretnej dziedziny wiedzy i nauki. Więcej »

  • Styl publicystyczny - definicja, cechy

    Styl publicystyczny spotykany jest głównie w środkach masowego przekazu i jest przeznaczony dla szerokiej grupy odbiorców, występuje również w pracach popularnonaukowych. Więcej »

  • Styl artystyczny - definicja, cechy, charakterystyka

    Jeden ze stylów literackich występujący najczęściej w literaturze pięknej. Występują w nim środki językowe, odpowiadające akurat panującej epoce takie jak: onomatopeja, metafory, epitety, porównania, rym i rytm). Styl artystyczny nie należy do stylów funkcjonalnych, nie jest wykorzystywany w... Więcej »

  • Stylizacja językowa - definicja, rodzaje

    Stylizacja językowa polega na świadomym nadawaniu tekstowi cech charakterystycznych dla określonego stylu. Wykorzystuje się do tego odpowiednio dobrane środki językowe. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
olo
2024-01-07 10:16:40
łatwe
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33