Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skamander - program

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pomimo programowej „antyprogramowości” u Skamandrytów można wyróżnić wspólne elementy w zakresie poetyki i światopoglądu. W pierwszym okresie przedstawiciele grupy deklarowali swoistą rewolucyjność. Poezja miała porzucić misję społeczno-narodową i zbliżyć się do zwyczajnej codzienności. Szczególnie mocno deklarowali taką postawę Tuwim, Lechoń, Wierzyński i Słonimski. Lechoń w wierszu otwierającym „Karmazynowy poemat”, pt. „Herostrates” wyrażał pragnienie:

A wiosną niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę

Z kolei Słonimski w „Czarnej wiośnie” pisał z entuzjazmem:

zrzucam z ramion płaszcz Konrada

Jednocześnie ważną cechą twórczości Skamandrytów był całkowity odwrót od romantycznej i młodopolskiej poetyki. Zamiast symbolizmu, uczuciowej wylewności i patosu poezja ta kierowała się w stronę zwyczajnej egzystencji przeciętnego człowieka, miała więc charakter egalitarny (w przeciwieństwie do nurtów awangardowych). Wyrazem owej tendencji była prozaizacja języka poetyckiego, skupienie na konkrecie, sensualizm oraz używając terminu Jerzego Kwiatkowskiego, „demokratyzacja „ja” lirycznego”. Podmiot wierszy Tuwima i Wierzyńskiego stał się więc człowiekiem jednym z tłumu, który chce w całej pełni korzystać

Polecamy również:

 • Awangarda Krakowska – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Awangarda Krakowska była drugą najważniejszą obok Skamandrytów grupą poetycką. Jak sama nazwa wskazuje, formacja utworzyła się w Krakowie, na początku lat 20., a jej głównym prawodawcą był Tadeusz Peiper. W latach I wojny światowej autor „Tędy” przebywał w Hiszpanii, gdzie zetknął się z... Więcej »

 • Awangarda Lubelska – geneza, nazwa, twórcy

  Awangarda Lubelska to nazwa grupy poetów, którzy w latach 30. utworzyli w miarę spójne środowisko artystyczne usytuowane w Lublinie. Nazwa wskazuje na pokrewieństwo z Awangardą Krakowską, przy czym związki te są raczej luźne. Więcej »

 • Futuryści – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Polski futuryzm był kierunkiem imitującym wzorce zagraniczne, głównie włoskie i rosyjskie, które stały się kolebką tego awangardowego prądu. Był również zjawiskiem nieco spóźnionym w stosunku do wydarzeń europejskich, ponieważ pierwsze wystąpienia polskich futurystów miały miejsce... Więcej »

 • Żagary – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Żagary były grupą poetycką powstałą w latach 30. na fali tak zwanej II Awangardy. Utworzyło ją wileńskie środowisko literackie w obrębie koła polonistów Uniwersytetu Stefana Batorego. Więcej »

 • Kwadryga – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Kwadryga to grupa poetycka założona w Warszawie pod koniec lat 20. Jej nazwa, jak podaje „Słownik terminów literackich”, oznacza „dwukołowy rydwan zaprzężony w cztery konie”. Grupa skupiała się wokół czasopisma „Kwadryga” wydawanego w latach 1927 – 1931. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =