Rodzina rozszerzona i rodzina egalitarna

Rodzina jest podstawową komórką spoleczną. Występuje wiele typór rodzin.

Rodzina rozszerzona

Zmiany społeczne, które zaszły w naszym społeczeństwie na przestrzeni ostatnich lat, sprawiły, że w definiowaniu rodzin pojawiło się nowe pojęcie. Jest to pojęcie „rodzina rozszerzona“. W największym skrócie jest to typ rodziny, w której rodzice dzieci rozwiedli się i weszli w nowe związki, lecz zdecydowali się wspólnie wychowywać swoje dzieci. W Polsce udział drugich i trzecich małżeństw w ogólnej liczbie, według rożnych szacunków, wynosi od 30-40%. Innymi nazwami rodziny rozszerzonej jest termin „rodzina dwujądrowa“ lub „rodzina złożona“.

Rodzina egalitarna

Jej powstanie jest także wynikiem ewolucji społecznej i jego postępującego unowocześnienia. W rodzinie egalitarnej nie istnieje typowy i tradycyjny podział obowiązków między kobietę i mężczyznę. Władza rodzicielska jest rozdzielona między oboje partnerów. Decyzje dotyczące rodziny, czy dzieci są podejmowane przez partnerów wspólnie i na zasadzie demokratycznej. Dzięki temu, że takie same prawa mają wszyscy członkowie rodziny, dzieci wychowują się w atmosferze okazywanego szacunku i wzajemnego zrozumienia.

Polecamy również:

  • Rodzina tradycyjna - charakterystyka, podział ról

    Rodzina jest najmniejszą komórką społeczną opierającą swoje funkcjonowanie na związkach pokrewieństwa i małżeństwie. Dla rodziny charakterystyczne są więzi emocjonalne oraz formalne (np. akt małżeństwa, akt urodzin). Czy chcemy czy nie każdy z nas należy do jakiejś rodziny, nie wybieramy jej i jesteśmy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Władysław
2020-01-25 07:50:20
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczną oddziałującą najwcześniej i najdłużej na każdego człowieka. To w rodzinie są przekazywane z pokolenia na pokolenie postawy, wartości i zachowania. To tutaj odbywa się podstawowy proces socjalizacji, czyli przygotowanie do pełnienia ról społecznych. To w rodzinie mówi się dziecku: "Czyń dobro, unikaj zła". To w rodzinie dziecko przyswaja sobie takie wartości ostateczne (sacrum) podstawowe (sprawiedliwość, wolność, prawda, patriotyzm i tp) i codzienne (rodzina, zdrowie, dobrobyt, wysokie stanowisko ). Władysław Pitak - psychoterapeuta rodzinny
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46