Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Trans-Atlantyk - problematyka - strona 3

poglądom romantyków, którzy uważali ojczyznę za najwyższe dobro, kochali ją do szaleństwa, działali pod wpływem emocji, patriotyzm ściśle łączyli z religijnością.

Według Gombrowicza Polska jest słaba. Zauważa toksyczny związek między ojczyzną i jej obywatelami, który paraliżuje Polaków. Uważa, że Polska powinna być dla Polaków, nie Polacy dla Polski. Dla Gombrowicza patriotyzm to zdolność do stwarzania ojczyzny i miłość do niej, a ta umiejętność tkwi w nas, należy jej tylko pozwolić dojść do głosu. Aby unaocznić czytelnikom pustkę szumnych deklaracji i źle pojętej miłości do ojczyzny, autor stworzył pojęcie Synczyzny, która ma oznaczać wszystko to, co stoi w konflikcie z powierzchownym patriotyzmem.

W „Trans-Atlantyku” autor potępia źle pojętą tradycję, obnaża polskie fobie i niespełnione ambicje. Dzieło to często nazywane jest „Anty-Panem Tadeuszem”.

Synczyzna a Ojczyzna

Konfrontacja Ojczyzny z Synczyzną to starcie tradycji z nowoczesnością. Uosobieniem Ojczyzny jest Tomasz – prawdziwy patriota, człowiek honorowy, poczciwy, godny zaufania, ale „omszały”, należący do przeszłości, reprezentujący dawne wartości.

Po drugiej stronie stoi młodość, spontaniczność, radość, czyli

Zobacz również

 • Trans-Atlantyk - plan wydarzeń

  1. Wyjazd Gombrowicza do Argentyny 2. Wybuch wojny 3. Decyzja o pozostaniu zagranicą

  Więcej
 • Trans-Atlantyk - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  W sierpniu 1939 roku Gombrowicz wyjechał do Argentyny. Miał tam spędzić, jak się okazało, większą cześć swojego życia na emigracji. To w Argentynie powstał „Trans-Atlantyk”, który został wydany w Paryżu w 1953 roku. Książka wywołała falę krytyki w Polsce. Krytycy oskarżali Gombrowicza o brak patriotyzmu.

  Więcej
 • Trans-Atlantyk - bohaterowie

  Narrator i główny bohater powieści, noszący imię i nazwisko autora, a także dzielący z nim wiele doświadczeń. Jest Polakiem, którego wybuch wojny zastał w Buenos Aires i jako jedyny z pasażerów „Chrobrego” nie zamierza wracać do kraju.

  Więcej
 • Groteska w Trans-Atlantyku

  Absurdalność świata przedstawionego nasila się w „Trans-Atlantyku” w miarę rozwoju akcji. Powieść rozpoczyna się w konwencji realistycznej, w tradycyjny sposób wprowadzony zostaje główny bohater, czas i miejsce akcji.

  Więcej
 • Trans-Atlantyk jako polemika z narodowymi mitami i głos w dyskusji na temat patriotyzmu

  „Trans-Atlantyk” to powieść konfrontująca polskie mity narodowe z rzeczywistością Polaków na emigracji. Autor w krzywym zwierciadle ukazuje polską mentalność w wersji sarmackiej. Uwypukla przede wszystkim polski kompleks niższości, maskowany za przesadną butą, patosem, martyrologią i pustymi gestami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28