Pokolenie - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

się tym samym głosem całego pokolenia. Pokolenia, które żyło tylko po to, by przygotować się na przedwczesną śmierć. Od pierwszych wersów nastrój utworu jest ponury – „Do palców przymarzły struny/ z cienkiego krzyku roślin”. Świat ogarnia zima. Przyroda załamuje się pod jej siłą, donośnie rozbrzmiewa cienki krzyk roślin.

Druga strofa raz jeszcze mówi o wielkiej mocy zimy, która „krą purpurową” ścięła rzeki ognia. Chociaż krajobraz staje się bardziej statyczny, wcale nie skutkuje to spokojem. Gdzieś w oddali sennych krain majaczy ścięta głowa. Poza tym: „(...) W mrozie/ świat jest jak z trocin sypki” – elementy rzeczywistości ulegają rozpadowi, wręcz kruszą się w palcach.

Na początku trzeciej strofy pojawia się pytanie retoryczne: „czegoż ty jeszcze?” (dlaczego ty jeszcze?). W tej okrutnej, skutej zimą-wojną rzeczywistości wciąż trwa tytułowe pokolenie, którego misją stało się stawienie czoła okrutnemu czasowi. Także ono uległo zmianie pod wpływem nowego „porządku” świata. „To śnieg, to nie serce tak skrzypi” – pisze poeta, w późniejszym utworze – „Pokolenie (II)” – słowa te powtórzy w nieco innej formie: „Nas nauczono. Nie ma miłości”.

W czwartej strofie wiersza wspomniany zostaje grób

Polecamy również:

  • Analiza wiersza - Pokolenie Baczyński

    Wiersz o charakterze refleksyjno-opisowym ma budowę dychotomiczną. Pięć pierwszych strof jest przykładem liryki pośredniej. To opis zmian zachodzących w przyrodzie. Piękno natury i obfitość jej darów przedstawiono przy pomocy epitetów: brzuch ciężki, wielka misa, krople miodu, ogromne nieba.... Więcej »

  • Pokolenie - treść wiersza

    Do palców przymarzły struny z cienkiego krzyku roślin. Tak się dorasta do trumny, jakeśmy w czasie dorośli. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10