Pan Wołodyjowski - streszczenie - strona 6

Polakom, że na tym właśnie polega jego misja: ma on wniknąć w szeregi wojsk znajdujących się pod komendą tatarską i ponownie spróbować przeciągnąć je na stronę polską (miał przy sobie listy potwierdzające te słowa). Mimo tego Zagłoba nadal patrzył na niego jak na zdrajcę.

Wkrótce w okolicy zaczęły pojawiać się niewielkie oddziały szukające łatwych łupów. Doszło do starcia na Jurkowym Polu, gdzie wojska polskie bezlitośnie wyrżnęły Tatarów (ranna została Basia, która spadła z konia, a życie uratował jej Azja).

Po pewnym czasie do Chreptiowa przybyli goście – podstoli nowogrodzki Bogusz oraz pani Boska. Mężczyzna zaręczył Wołodyjowskiemu, że Azja jest człowiekiem godnym zaufania, a kobieta prosiła, by pomógł jej w wykupie od Tatarów jej męża. Niebawem pojawił się również pan Nowowiejski (ojciec pojawiającego się wcześniej żołnierza) z córką Ewą. W Azji rozpoznał on chłopca, którego znalazł niegdyś na stepie i przyjął do siebie. Kiedy ten zaczął zalecać się do Ewy, wypędził go. Azja początkowo zaprzeczał słowom Nowowiejskiego, jednak wkrótce ukazał tatuaż w kształcie ryb na swojej klatce piersiowej i przyznał się, że oto on – Azja Tuhaj-bejowicz. Wołodyjowski nie zgodził się na oddanie

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, których akcja umieszczona jest w XVII stuleciu. Najpierw (lata 1887-1888) ukazywała się ona w formie odcinkowej w „Słowie” oraz „Czasie” i w „Dzienniku Poznańskim”... Więcej »

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55