Pan Wołodyjowski - streszczenie - strona 4

jego uczucie, wciąż jednak dręczyły ją wyrzuty sumienia, toteż w czasie wyznania złożonego jej przez Ketlinga w jednym z warszawskich kościołów powiedziała mu, że „nigdy nie będzie jego”. Sytuacja bardzo szybko stała się niezwykle zawiła. Ketling chciał powrócić do Szkocji, Krzysia rozważała wstąpienie do zakonu, Basia wciąż kochała Wołodyjowskiego, który przebywał teraz daleko. Nad wszystkim próbował czuwać Zagłoba, lecz pogmatwana sytuacja zupełnie wymknęła się spod kontroli.

Wiosną do majątku Ketlinga powrócił Wołodyjowski (odbywała się elekcja). Powoli cała sytuacja zaczęła się wyjaśniać. Mały rycerz usłyszawszy, że Ketling uwodził pannę Krysię, postanowił zemścić się na nim. Prędko wsiadł na koń i ruszył do Warszawy. Dworek ogarnęły zmieszanie i strach. Nikt nie wiedział, co może się wydarzyć. Wszyscy rozpoczęli już pakowanie, gdy następnego wieczora w drzwiach stanęli Ketling i Wołodyjowski. Mały rycerz pobłogosławił uczucie Drohojewskiej i przyjaciela, woląc cierpieć z samotności, niż mieć na sumieniu ich miłość. Następnie zobaczył płaczącą Basię, która wyznała mu swoje gorące uczucie. Żołnierz pojął, że zawadiacka kobieta (nazywana przez Zagłobę „hajduczkiem”) wywarła na

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, których akcja umieszczona jest w XVII stuleciu. Najpierw (lata 1887-1888) ukazywała się ona w formie odcinkowej w „Słowie” oraz „Czasie” i w „Dzienniku Poznańskim”... Więcej »

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55