Zeszyt w kratkę - opracowanie

„Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko dziećmi” Jana Twardowskiego to zbiór kilkudziesięciu opowiadań, opowiastek, prozy poetyckiej i wierszy, który został wydany w 1973 roku. Książka ta od razu podbiła serca czytelników – nie tylko najmłodszych, ale także rodziców, nauczycieli i katechetów.

„Zeszyt w kratkę” jest pod każdym względem wyjątkowy, może być bowiem interesującą lekturą dla młodego odbiorcy, pełnić rolę swoistego przewodnika duchowego, w prosty sposób wyjaśniającego prawdy wiary. Równie dobrze może być to jednak książka czytana przez dorosłego, który odnajdzie w niej bogactwo mądrości i kapłańskiego doświadczenia księdza Twardowskiego.

Zbiór ten harmonijnie wpisuje się w cały dorobek poety, ponieważ stoi za nim idea wiary dziecięcej, naiwnej i prostej. Chodzi tu o postawę ufności i zawierzenia, a nie pustych dywagacji. Z tego powodu każda myśl zawarta w „Zeszycie w kratkę” jest poparta konkretnym przykładem z życia. Można powiedzieć, że jest to zbiór rozmaitych anegdot, wspomnień i sytuacji, które przydarzyły się księdzu Twardowskiemu i które zostały uzupełnione jego osobistą refleksją.

Punktem wyjścia dla wszystkich opowiadań księdza jest zawsze Ewangelia. Poeta pokazuje, w jaki sposób Objawienie spotyka się ze zwyczajnym życiem, co więcej – w jaki sposób dociera ono do młodego człowieka. W tym sensie „Zeszyt w kratkę” jest lekturą niezwykle wzruszającą, prezentuje bowiem świat dzieci i ich zaskakująco trafne, intuicyjne rozpoznania najważniejszych prawd, o których dorośli niejednokrotnie zapominają lub nie chcą pamiętać.

Dzieciństwo jawi się tutaj jako czas wtajemniczenia w prawa rzeczywistości, okres poznawania dobra i zła, budowania moralnego kręgosłupa. Dorośli czasami czują się wręcz zawstydzeni dziecięcą mądrością i spostrzegawczością, jak w opowiadaniu „Na lekcji religii”, w którym niewierzący taksówkarz płacze, kiedy jego mały pasażer prosi go o kurs do Jerozolimy w celu uratowania Chrystusa. Podobnie jest w przypadku tekstu „Niewierny Tomek”, gdzie rodzice dotykając kartek intymnego pamiętnika swojej córki, zapisu jej doświadczenia wiary, nawracają się. Dziecko jest w „Zeszycie w kratkę” figurą kluczową – poeta wykazuje się niezwykłym szacunkiem dla młodego odbiorcy, chce wysłuchać tego, co ma mu do powiedzenia, nie wyśmiewa jego naiwności, a wręcz przeciwnie – uczy się od niego. Jednocześnie sam autor niejednokrotnie występuje tu jako dziecko, wraca wspomnieniami do przeszłości, opisuje swój rodzinny dom, szkołę, przyjaciół. Dziecko, zdaje się mówić Twardowski, jest w każdym z nas i zawsze możemy do niego powrócić.

Niezmiernie wzruszające są również te fragmenty zbioru, w których autor porusza temat rodzicielstwa. Macierzyństwo i ojcostwo w jego ujęciu ma wymiar sakralny. Bycie rodzicem wyzwala w człowieku najgłębsze pokłady dobra, bezinteresowności i bezwarunkowej miłości. Bardzo często powraca w „Zeszycie w kratkę” obraz matki opiekującej się dzieckiem w chorobie lub zatroskanego ojca. Szczególnie wzruszające jest opowiadanie „O córce Jaira i tatusiach”, w którym poeta opowiada, jak wyciągnął starą fotografię nieżyjącego ojca i z szacunkiem ucałował jego dłoń.

Polecamy również:

  • Mrówko, ważko, biedronko - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz Jana Twardowskiego „Mrówko ważko biedronko” z tomu „Nie przyszedłem pana nawracać” (1986) to swoista apoteoza małości i skromności, które urastają do rangi najwyższych przymiotów. Refleksja poetycka księdza Twardowskiego wyrasta ze zdziwienia światem przyrody.... Więcej »

  • Jan Twardowski Świat - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz Jana Twardowskiego pt.: „Świat” wbrew tytułowi nie traktuje o świecie lub przynajmniej nie tylko o nim. Najważniejszym problemem jest tu bowiem relacja pomiędzy światem a Bogiem. Wiersz porusza zatem tematykę metafizyczną. Tekst pod względem formalnym nawiązuje do barokowego konceptu, operuje... Więcej »

  • Jan Twardowski W niebie - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz księdza Jana Twardowskiego „W niebie” to ciepły, nostalgiczny utwór, w którym – jak wskazuje sam tytuł – poeta przedstawia chrześcijańskie wyobrażenie nieba. Autor, mimo że odwołuje się do teologii katolickiej, buduje obraz wieczności odbiegający od wzniosłych... Więcej »

  • Oda do rozpaczy - interpretacja i analiza wiersza

    „Oda do rozpaczy”, wiersz Jana Twardowskiego z tomu „Poezje wybrane” (1979), to króciutki liryk, który wyraziście formułuje swoistą filozofię księdza-poety. Utwór jest wyrazem charakterystycznego dla całej twórczości autora „Znaków ufności” typu... Więcej »

  • Śpieszmy się kochać ludzi - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi” to niewątpliwie najsłynniejszy utwór poety, którego słowa przytacza się przy okazji rozmaitych uroczystości pamiątkowych. Tekst stanowi kwintesencję poetyckiego kunsztu Twardowskiego. Mamy tu do czynienia z ujmującym połączeniem prostej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17