Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Dzień na Harmenzach” - czas i miejsce akcji

Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do baraków.

Bohater i narrator – Tadek – przebywa w obozie od około pół roku (informacja ta pojawia się w jego rozmowie z Bekerem), akcja toczy się więc najprawdopodobniej jesienią (sugerują to zbierane przez więźniów jabłka) roku 1943.

„Dzień na Harmenzach” - interpretacja

Więźniowie zostali przydzieleni do wykonywania prac w pobliskim gospodarstwie. Części z nich powierzono zajęcia typowo rolnicze (zbieranie jabłek itp.), inni zajmują się rozbudowywaniem infrastruktury obozowej (szyny kolejki wąskotorowej, przetykanie rowów itd.). Dla osadzonych każda możliwość wyjścia poza teren obozu była naprawdę wielkim wydarzeniem. Na zewnątrz mogli szukać jedzenia, a powierzane im prace, nie były aż tak wyczerpujące. Wszystko dlatego, że kontrola nie była tak intensywna jak na terenie lagru.

„Dzień na Harmenzach” koncentruje się przede wszystkim na przedstawieniu

Polecamy również:

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony. Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

    Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Więcej »

Komentarze (3)
1 + 3 =
Komentarze
Karolina • 2017-09-24 13:45:48
Tak właściwie to jest bardziej wybiórcze streszczenie niż opracowanie. Zawiodłam się :/
Joasia • 2015-01-24 22:08:49
w poznańskim lagrze nie łagrze. Łagier był w ZSRR :)
Kornelia • 2015-01-14 22:37:21
Iwan - szlachetna postawa? Tak szlachetnie też znęcał się nad innymi więźniami, jak np. skopanie dogorywającego Bekera ?
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');