Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzień na Harmenzach - bohaterowie

Narrator - Tadek

W rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Bohater nierzadko balansuje na granicy życia i śmierci, lecz zna zasady i swoje prawa, co pozwala mu uniknąć wściekłości strażników.

Tadek wciąż pamięta o gorszym okresie swojego obozowego życia, dlatego okazuje wdzięczność pani Haneczce, która mu wtedy pomagała. Chce nawet podarować jej dwa piękne mydła, ale ostatecznie trafiają one do niej przez Iwana (ukradł je narratorowi). Bohater nie chce pomocy, jeśli naprawdę jej nie potrzebuje. Stara się zachować jakąkolwiek godność.

Narrator żywi wielką niechęć do Bekera – Żyda pełniącego niegdyś ważną funkcję w lagrze pod Poznaniem (wieszał ludzi za drobne kradzieże, nawet swojego syna). Tadek życzy mu jak najgorzej – właśnie ze względu na jego przeszłość. Jednak kiedy mężczyzna przerażony wizją rychłej śmierci przyszedł, by coś zjeść, narrator i Kazek pozwalają mu na najedzenie się do syta.

Tadek doskonale zna zasady panujące między więźniami, jednak nie zawsze się do nich stosuje.

Zobacz również

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony.

    Więcej
  • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do baraków.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Hm, kopia z brainly.pl/zadanie/12222252 :)
Bsart • 2020-03-28 10:27:40
No nie wiem xXDD
Twoja stara • 2020-03-27 19:39:38
super! Bardzo mi się przydało
wasabi • 2020-03-27 19:38:30
xd
xd • 2020-03-27 19:07:17
z
z • 2020-03-27 18:46:39