Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Doktor Piotr - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka)

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czas i miejsce akcji „Doktora Piotra”

Akcja toczy się na terenie zaboru rosyjskiego we wsi Zapłocie w okresie popowstaniowym. Jest to czas po reformie uwłaszczeniowej, kiedy powoli zaczyna rodzić się polska gospodarka kapitalistyczna, czyli lata 80. XIX wieku.

„Doktor Piotr” - bohaterowie

Tytułowy bohater, doktor Piotr, to młody człowiek, syn szlachcica pozbawionego majątku. W wieku 18 lat, bez grosza przy duszy wyjeżdża na zagraniczne studia, które kończy z wyróżnieniem. Jest ambitny i pracowity. Mimo atrakcyjnej oferty pracy w Anglii, decyduje się pozostać w kraju przy starym ojcu. Przekonuje się jednak, że więcej ich dzieli niż łączy. Nie chce żyć w poczuciu wyrządzonej innym krzywdy.

Dominik Cedzyna utracił w życiu wiele, majątek i pozycję, pozostał mu tylko syn, którego kocha ponad wszystko i dla którego okrada polegających mu robotników. Listy od syna są dla niego jedyną radością, w nich szuka pocieszenia, czyta je po fragmencie, by rozkładać radość na w czasie. Dominik Cedzyna to przykład zdeklasowanego szlachcica, który z trudem odnajduje się w nowych czasach. Jego powołaniem jest zarządzanie majątkiem ziemskim i o tym nadal marzy. Prowadząc dla Bojakowskiego cegielnię,

Polecamy również:

 • Rozdziobią nas kruki, wrony - streszczenie

  W jesienny ponury poranek Andrzej Borycki, posługujący się pseudonimem Szymon Winrych, prowadzi wóz w kierunku Nasielska. Na wozie ma ukrytą broń dla powstańców. To już trzeci dzień jego wędrówki. Jest przemoczony, obdarty, jego buty nie mają podeszew, stąpa więc bosymi stopami po ziemi. W... Więcej »

 • Popioły - streszczenie skrótowe

  Rafał Olbromski spędza zimę w domu rodziców, oddając się typowym szlacheckim rozrywkom: polowaniom, kuligom, tańcom i flirtom. Potem wraca do szkoły. Mieszka razem z Krzysiem na stancji u profesora. Któregoś dnia wpadają na pomysł, żeby wyrwać się na rejs łódką. Pożyczyli czyjąś łódź i... Więcej »

 • Zmierzch - streszczenie

  Akcja utworu toczy się pod koniec XIX wieku na ziemiach zaboru rosyjskiego. Gibała, bezrolny ubogi chłop i jego żona pracują przy wydobywaniu torfu z bagnistych terenów dworskich. Ziemie dworskie są zapuszczone. Ich poprzedni właściciel wyciął wszystkie lasy. Co mógł –  sprzedał i stracił,... Więcej »

 • Wierna rzeka - streszczenie

  Akcja utworu toczy się w 1863 roku, a więc w trakcie powstania styczniowego. Józef Odrowąż zostaje ciężko ranny w bitwie pod Małogoszczem (24 luty 1863). Resztą sił udaje mu się zbiec z pola walki i dostać do pobliskiej wsi. Mieszkańcy boją się jednak udzielić mu pomocy, ponieważ grożą za to poważne... Więcej »

 • Ludzie bezdomni - streszczenie

  TOM I -Wenus z Milo - Judym wracał z Lasku Bulońskiego. Ponieważ dzień być ciepły i pogody, zatrzymał się w parku. Siedząc na ławce obok dwójki dzieci przyglądał się przechodniom. Następnie skierował się w stronę ogrodu des Tuileries. Przespacerował się przez Plac Zgody. Dotarł do kościoła Saint... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =