Doktor Piotr - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka)

Czas i miejsce akcji „Doktora Piotra”

Akcja toczy się na terenie zaboru rosyjskiego we wsi Zapłocie w okresie popowstaniowym. Jest to czas po reformie uwłaszczeniowej, kiedy powoli zaczyna rodzić się polska gospodarka kapitalistyczna, czyli lata 80. XIX wieku.

„Doktor Piotr” - bohaterowie

Tytułowy bohater, doktor Piotr, to młody człowiek, syn szlachcica pozbawionego majątku. W wieku 18 lat, bez grosza przy duszy wyjeżdża na zagraniczne studia, które kończy z wyróżnieniem. Jest ambitny i pracowity. Mimo atrakcyjnej oferty pracy w Anglii, decyduje się pozostać w kraju przy starym ojcu. Przekonuje się jednak, że więcej ich dzieli niż łączy. Nie chce żyć w poczuciu wyrządzonej innym krzywdy.

Dominik Cedzyna utracił w życiu wiele, majątek i pozycję, pozostał mu tylko syn, którego kocha ponad wszystko i dla którego okrada polegających mu robotników. Listy od syna są dla niego jedyną radością, w nich szuka pocieszenia, czyta je po fragmencie, by rozkładać radość na w czasie. Dominik Cedzyna to przykład zdeklasowanego szlachcica, który z trudem odnajduje się w nowych czasach. Jego powołaniem jest zarządzanie majątkiem ziemskim i o tym nadal marzy. Prowadząc dla Bojakowskiego cegielnię, traktuje

Polecamy również:

 • Rozdziobią nas kruki, wrony - streszczenie

  W jesienny ponury poranek Andrzej Borycki, posługujący się pseudonimem Szymon Winrych, prowadzi wóz w kierunku Nasielska. Na wozie ma ukrytą broń dla powstańców. To już trzeci dzień jego wędrówki. Jest przemoczony, obdarty, jego buty nie mają podeszew, stąpa więc bosymi stopami po ziemi. W... Więcej »

 • Popioły - streszczenie skrótowe

  Rafał Olbromski spędza zimę w domu rodziców, oddając się typowym szlacheckim rozrywkom: polowaniom, kuligom, tańcom i flirtom. Potem wraca do szkoły. Mieszka razem z Krzysiem na stancji u profesora. Któregoś dnia wpadają na pomysł, żeby wyrwać się na rejs łódką. Pożyczyli czyjąś łódź i... Więcej »

 • Zmierzch - streszczenie

  Akcja utworu toczy się pod koniec XIX wieku na ziemiach zaboru rosyjskiego. Gibała, bezrolny ubogi chłop i jego żona pracują przy wydobywaniu torfu z bagnistych terenów dworskich. Ziemie dworskie są zapuszczone. Ich poprzedni właściciel wyciął wszystkie lasy. Co mógł –  sprzedał i stracił,... Więcej »

 • Wierna rzeka - streszczenie

  Akcja utworu toczy się w 1863 roku, a więc w trakcie powstania styczniowego. Józef Odrowąż zostaje ciężko ranny w bitwie pod Małogoszczem (24 luty 1863). Resztą sił udaje mu się zbiec z pola walki i dostać do pobliskiej wsi. Mieszkańcy boją się jednak udzielić mu pomocy, ponieważ grożą za to poważne... Więcej »

 • Ludzie bezdomni - streszczenie

  TOM I -Wenus z Milo - Judym wracał z Lasku Bulońskiego. Ponieważ dzień być ciepły i pogody, zatrzymał się w parku. Siedząc na ławce obok dwójki dzieci przyglądał się przechodniom. Następnie skierował się w stronę ogrodu des Tuileries. Przespacerował się przez Plac Zgody. Dotarł do kościoła Saint... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58