Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

ABC - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza „ABC”

Eliza Orzeszkowa napisała nowelę ABC w roku 1884, jednak z powodu problemów z cenzurą ukazała się ona dopiero dwa lata później. W utworze traktującym o sytuacji Polaków pod zaborami, autorka porusza problematykę typową dla myśli pozytywistycznej: emancypacji kobiet i pracy u podstaw.

Czas i miejsce akcji „ABC”

Akcja toczy się w latach 70. XIX wieku w polskim mieście, w zaborze pruskim. Jego nazwa nie zostaje podana ze względu na cenzurę. Orzeszkowa używa zwrotu „wielkie miasto wielkich Niemiec”.

Motywy w „ABC”

Motyw pracy

Joanna Lipska uczy dzieci czytać i pisać po polsku, realizując tym samym pozytywistyczny postulat pracy u podstaw. Dzieci uczone języka polskiego miały w przyszłości podejmować działania na rzecz odzyskania niepodległości. Zaborcy zdawali sobie sprawę, że obrana przez Polaków strategia może okazać się niebezpieczna, dlatego działalność, jakiej podejmowała się Joanna, była zakazana. Młoda nauczycielka została ukarana.

Motyw patriotyzmu

Nowela opisuje rzeczywistość, w jakiej przyszło żyć Polakom pod zaborami. Bohaterowie usilnie starają się walczyć z wynarodawianiem poprzez krzewienie języka polskiego i pamięć o narodowej tradycji.

Główna bohaterka zostaje skazana za nauczenie w języku polskim, jednak ani ona nie zaprzestaje działalności, ani też nie brakuje chętnych do posyłania dzieci na tajne lekcje. Znamienna jest też sytuacja podczas rozprawy Joanny, gdy sąsiedzi wstawiają się za nauczycielką.

Polecamy również:

  • ABC - plan wydarzeń

    1. Joanna otrzymuje od Pani Rożnowskiej propozycję pracy jako nauczycielka jej wnuków 2. Rozmowa Joanny z bratem 3. Początki nauki dzieci u Lipskiej i poprawa jej samopoczucia. Więcej »

  • ABC - bohaterowie

    Joanna Lipska - Joanna ubiera się w czarne wełniane sukienki i czarne kapelusze. Ma jasne, gładko zaczesane włosy splecione w warkocz. Jej cera jest blada, usta różowe. Bohaterka ma duże, szare oczy. Więcej »

  • ABC - problematyka

    „ABC” Orzeszkowej to utwór z okresu pozytywizmu. Jego tematykę dominują dwa hasła tej epoki: praca organiczna i praca u podstaw. Praca organiczna to wspólne, sprawne funkcjonowanie wszystkich części organizmu, jakim jest społeczeństwo. W noweli pojawiają się opisy pracy mieszkańców... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');