Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

Geneza „Dobrej pani”

Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku 1897.

Głównym problemem noweli jest nieodpowiedzialne podejmowanie decyzji i fałszywa filantropia.

Czas i miejsce akcji „Dobrej pani”

Akcja rozpoczyna się w chwili, gdy pięcioletnia Helka trafia pod opiekę bogatej wdowy, pani Eweliny. Spędza u niej kilka lat otoczona luksusami. Krzycka wyjeżdża z małą do Włoch. W jakiś czas po powrocie z zagranicy Helka popada w niełaskę u swojej opiekunki, ponieważ zaczyna dorastać.

Gdy dziewczynka ma 9,5 roku Krzycka, wyjeżdża ponownie za granicę, a dziewczynkę zwraca jej ubogim krewnym.

Akcja kończy się, gdy Helka ma około dziesięciu lat. Zasypia na ławce przed domem swojej byłej opiekunki, tęskniąc za dawnym życiem i „Dobrą panią”.

Akcja toczy się w prowincjonalnym miasteczku – Ongrodzie, które w oczach pani Eweliny jawi się jako nudne, smutne i brzydkie. Ongród jest także anagramem słowa Grodno, w którym Orzeszkowa mieszkała przez szereg lat.

Zdarzenia umiejscowione

Zobacz również

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku.

  Więcej
 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni kolekcjonują przedmioty.

  Więcej
 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28