Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dobra pani - problematyka

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”.

Decyzje Krzyckiej podejmowane są pod wpływem emocji i zachcianki. Kobieta nie liczy się z uczuciami innych. To egoistka i egocentryczka. Wiecznie niezadowolona, szuka radości wśród kolejnych „nabytków”, które jednak już po krótkim czasie przestają być dla niej interesujące.

W noweli „Dobra pani” Orzeszkowa porusza dwa istotne wątki: problem fałszywej filantropii oraz kwestię wychowania.

Ewelina Krzycka pod płaszczykiem dobroczynności zaspokaja własne kaprysy. Jest „kolekcjonerką” ludzi. Gdy widzi śliczną, biedną dziewczynkę, po prostu zabiera ją do siebie mówiąc, że da jej szczęście i odmieni los. Czując się samotna i wyobcowana w małym miasteczku, pozbawiona intelektualnych uciech, poszukuje „rozrywki” dla swojego nudnego życia w filantropii.

Przez ludzi postrzegana jako osoba dobroduszna, niemal święta, potrafiąca dzielić się swoim majątkiem z biednymi.

Orzeszkowa podejmuje problematykę wychowawczą, ponieważ

Polecamy również:

  • Dobra pani - plan wydarzeń

    1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

  • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

    Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

  • Dobra pani - bohaterowie

    Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =