Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie) - strona 3

bohatera i Basię Jeziorkowską, ponownie wypełniając życie małego rycerza treścią. Cierpiący po utracie Anusi Borzobohatej bohater, w końcu odnajduje swoją drugą połowę i może zacząć budować z nią przyszłość. Ukochaną znajduje także Ketling, który wiąże się z Krysią, po czym wyjeżdża do Kurlandii, by wieść z nią spokojne życie.

Jak zostało powiedziane, w „Panu Wołodyjowskim” miłość nieustannie przeplata się z wojną i śmiercią. Basia i Krysia tracą swoich mężów, gdyż ci przyrzekają bronić zamku do końca. Jednak bardziej dramatyczne wydają się być historie Adama Nowowiejskiego i Zosi Boskiej oraz Azji i Ewy Nowowiejskiej. Pierwsze z uczuć zniszczyła wojna (działający po stronie wroga Tuhajbejowicz porwał Zosię w jasyr). Drugie z kolei było niemożliwe ze względu na różnice społeczne (córka szlachcica nie mogła poślubić przybłędy), co zakończyło się wielką tragedią.

Tłem dla opisywanych przez Sienkiewicza wydarzeń była wojna polsko-turecka (1672-1676), której pierwsze zapowiedzi pojawiały się już w roku 1671; wtedy, gdy Wołodyjowskiego wysłano do Chreptiowa. Pomimo heroicznej postawy Wołodyjowskiego i Ketlinga, utrzymanie Kamieńca Podolskiego ukazało się niemożliwe. Siły Rzeczpospolitej

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44