Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus Emancypantki - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja)

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Emancypantki” - czas i miejsce akcji

Akcja „Emancypantek” Bolesława Prusa toczy się w latach 70. XIX stulecia. Jej najważniejszymi miejscami są: Warszawa (znajduje się tam placówka pani Latter, w mieście tym większość akcji powieści spędza główna bohaterka, Magdalena Brzeska) oraz Iksinów –  rodzinna miejscowość głównej bohaterki, w której chciała otworzyć własną szkołę.

Geneza „Emancypantek”

Pozytywizm był epoką bardzo otwarcie głoszącą hasło emancypacji kobiet. Widziano w niej przede wszystkim potencjalne pozytywne skutki ekonomiczno-społeczne, toteż do podejmowania działań w tym kierunku zachęcali liczni publicyści i autorzy. Wśród nich był także Bolesław Prus, jednak autor „Emancypantek” nie do końca zgadzał się z poglądami wyznawanymi przez większość pozytywistów. Nie powtarzał on bezmyślnie obiegowych haseł, ale miał własną, nieco bardziej umiarkowaną wizję tego procesu.

Inną społeczną przyczyną powstania „Emancypantek” była chęć ukazania w dziele przedstawicieli ziemiaństwa i tego, w jaki sposób radzą sobie oni w nowej rzeczywistości po reformie rolnej. Często okazywało się, iż kapitalizm był dla tych ludzi zbyt wielkim wyzwaniem – nie potrafili porzucić swoich dawnych p

Polecamy również:

 • Lalka - streszczenie

  TOM I Rozdział I Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1878. W warszawskiej jadłodajni trwa zażarta dyskusja pomiędzy panem Deklewskim (fabrykant powozów) i radcą Węgrowiczem. Obydwaj mężczyźni spierają się o przyszłe losy niejakiego Stanisława Wokulskiego – właściciela dobrze prosperującego sklepu... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

  Ramzes, król Egiptu, dokonuje żywota. Woła do siebie medyka ze świątyni w Karnakau i prosi go o podanie mu lekarstwa, które bądź to uleczy władcę, bądź go zabije. Lekarz początkowo nie chce podać królowi specyfiku, jednak po usilnych namowach Ramzesa, ulega jego prośbom. Działanie lekarstwa... Więcej »

 • Bolesław Prus Faraon - streszczenie

  TOM I Wstęp - wstęp książki jest czysto historyczny. Nie zawiera on fabuły, opisuje natomiast rytm życia Egipcjan dostosowany do wylewów rzeki Nil oraz podaje ogólny zarys ustroju politycznego królestwa faraonów. Przedstawia także jego historię i dzieje. Rozdział pierwszy - Ramzes XIII... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - streszczenie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni chłopiec, który starzeje się wraz z postępem fabuły. Wraz ze starszym bratem – Władkiem – dorastał wychowywany przez samotną matkę. Ich ojciec nie żył już od pewnego czasu, mimo to kobieta doskonale sobie radziła – starszy syn studiował w... Więcej »

 • Powracająca fala - streszczenie

  Rozdział I - W czerwcu do Gotlieba Adlera przybył pastor Böhme, jego przyjaciel z czasów szkolnych. Główną przyczyną wizyty było powiadomienie mężczyzny o tym, iż jego syn, Ferdynand Adler, zaciągnął wielkie długi. Duchowny odbywał swoją podróż bryczką, zastanawiając się w trakcie nad... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');