Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus Emancypantki - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja)

Ostatnio komentowane
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
JA.WŁAŚNIE.POPEŁNIŁAM. GRZECH.I.OPRAZIŁAM.PANA.BOGA.EWCIA
EWCIA • 2019-11-14 18:00:08
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Emancypantki” - czas i miejsce akcji

Akcja „Emancypantek” Bolesława Prusa toczy się w latach 70. XIX stulecia. Jej najważniejszymi miejscami są: Warszawa (znajduje się tam placówka pani Latter, w mieście tym większość akcji powieści spędza główna bohaterka, Magdalena Brzeska) oraz Iksinów –  rodzinna miejscowość głównej bohaterki, w której chciała otworzyć własną szkołę.

Geneza „Emancypantek”

Pozytywizm był epoką bardzo otwarcie głoszącą hasło emancypacji kobiet. Widziano w niej przede wszystkim potencjalne pozytywne skutki ekonomiczno-społeczne, toteż do podejmowania działań w tym kierunku zachęcali liczni publicyści i autorzy. Wśród nich był także Bolesław Prus, jednak autor „Emancypantek” nie do końca zgadzał się z poglądami wyznawanymi przez większość pozytywistów. Nie powtarzał on bezmyślnie obiegowych haseł, ale miał własną, nieco bardziej umiarkowaną wizję tego procesu.

Inną społeczną przyczyną powstania „Emancypantek” była chęć ukazania w dziele przedstawicieli ziemiaństwa i tego, w jaki sposób radzą sobie oni w nowej rzeczywistości po reformie rolnej. Często okazywało się, iż kapitalizm był dla tych ludzi zbyt wielkim wyzwaniem – nie potrafili porzucić swoich dawnych p

Polecamy również:

 • Lalka - streszczenie

  TOM I Rozdział I Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1878. W warszawskiej jadłodajni trwa zażarta dyskusja pomiędzy panem Deklewskim (fabrykant powozów) i radcą Węgrowiczem. Obydwaj mężczyźni spierają się o przyszłe losy niejakiego Stanisława Wokulskiego – właściciela dobrze prosperującego sklepu... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

  Ramzes, król Egiptu, dokonuje żywota. Woła do siebie medyka ze świątyni w Karnakau i prosi go o podanie mu lekarstwa, które bądź to uleczy władcę, bądź go zabije. Lekarz początkowo nie chce podać królowi specyfiku, jednak po usilnych namowach Ramzesa, ulega jego prośbom. Działanie lekarstwa... Więcej »

 • Bolesław Prus, Faraon - streszczenie

  Na początku powieści narrator przedstawia panoramę Egiptu, klimat i jego położenie geograficzne. Odnajdujemy opis dokonań technicznych i budowniczych Egipcjan oraz ich systemu politycznego (państwo złożone z kast). Akcja rozpoczyna się w trzydziestym roku panowania Ramzesa – w tym momencie... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - streszczenie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni chłopiec, który starzeje się wraz z postępem fabuły. Wraz ze starszym bratem – Władkiem – dorastał wychowywany przez samotną matkę. Ich ojciec nie żył już od pewnego czasu, mimo to kobieta doskonale sobie radziła – starszy syn studiował w... Więcej »

 • Powracająca fala - streszczenie

  Rozdział I - W czerwcu do Gotlieba Adlera przybył pastor Böhme, jego przyjaciel z czasów szkolnych. Główną przyczyną wizyty było powiadomienie mężczyzny o tym, iż jego syn, Ferdynand Adler, zaciągnął wielkie długi. Duchowny odbywał swoją podróż bryczką, zastanawiając się w trakcie nad... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =