Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – streszczenie

Ostatnio komentowane
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego składa się z trzech głównych części zatytułowanych: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz Prawda o Katyniu.

Wspomnienia starobielskie

Autor z dużą drobiazgowością opisuje swoje wspomnienia z pobytu w niewoli. Obrazuje proces internowania oraz niekorzystne warunki życia w obozie. Opisom tym towarzyszą również emocje i uczucia, zwłaszcza poczucie beznadziejności i zaskoczenia wywołanego klęską i niepowodzeniem w walce ze Związkiem Sowieckim. Smutnym opisem jest także walka jego współwięźniów o godność i resztki człowieczeństwa. Głównymi bohaterami tej części są polscy oficerowie, w większości wymienieni po imieniu. Odnajdziemy tu wiadomości o ich rodzinach, pochodzeniu, wykonywanych zawodach, ale również ich wyglądzie i charakterze.

Na nieludzkiej ziemi

 W tej części autor opisuje swoje podróże na terenie ZSRR, które odbywał poszukując oficerów z obozów w Starobielsku, Ostaszkowie czy Kozielsku. Byli to dowódcy, którzy z nieznanych przyczyn ni stawili się do służby w Armii Andersa. Jak się potem okaże, zostali oni ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Ciekawą część stanowią rozważania na temat systemu władzy sowieckiej – informacje na ten

Polecamy również:

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – opracowanie

    Pierwsze wydanie Na nieludzkiej ziemi miało miejsce w 1949 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez wiele lat podlegała ścisłej cenzurze. W Polsce książka została wydana kilkukrotnie – pierwszy raz w latach 80 w obiegu podziemnym. Legalnie ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

    Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – bohaterowie

    Głównym bohaterem i obserwatorem wydarzeń opisanych w reportażu Na nieludzkiej ziemi jest samo autor. Dzięki iście autobiograficznemu charakterowi utworu dowiadujemy się, że Józef Czapski pochodził z hrabiowskiego rodu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =