Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – streszczenie

Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego składa się z trzech głównych części zatytułowanych: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz Prawda o Katyniu.

Wspomnienia starobielskie

Autor z dużą drobiazgowością opisuje swoje wspomnienia z pobytu w niewoli. Obrazuje proces internowania oraz niekorzystne warunki życia w obozie. Opisom tym towarzyszą również emocje i uczucia, zwłaszcza poczucie beznadziejności i zaskoczenia wywołanego klęską i niepowodzeniem w walce ze Związkiem Sowieckim. Smutnym opisem jest także walka jego współwięźniów o godność i resztki człowieczeństwa. Głównymi bohaterami tej części są polscy oficerowie, w większości wymienieni po imieniu. Odnajdziemy tu wiadomości o ich rodzinach, pochodzeniu, wykonywanych zawodach, ale również ich wyglądzie i charakterze.

Na nieludzkiej ziemi

 W tej części autor opisuje swoje podróże na terenie ZSRR, które odbywał poszukując oficerów z obozów w Starobielsku, Ostaszkowie czy Kozielsku. Byli to dowódcy, którzy z nieznanych przyczyn ni stawili się do służby w Armii Andersa. Jak się potem okaże, zostali oni ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Ciekawą część stanowią rozważania na temat systemu władzy sowieckiej – informacje na ten temat Czapski zdobywał dzięki rozmowom np. z urzędnikami czy żołnierzami. Autor odsłania okrucieństwo jakie wówczas panowało w ustroju ZSRR – donosy, obozy, terror i szantaż. Pisarz spotkał wówczas wielu Polaków, Rosjan, Żydów, Uzbeków i Ukraińców. Opisując te wszystkie relacje Czapski chce prawdopodobnie podkreślić fakt, że każdy człowiek jest ważny jako jednostka.

Obszerną część tekstu zajmuje relacja z tworzenia się armii wojska polskiego w Związku Radzieckim, pełna entuzjazmu, ale jednocześnie poczucia tragizmu.

Prawda o Katyniu

Józef Czapski prezentuje tu różne stanowiska dotyczącej okrutnej zbrodni na polskich oficerach w 1940 roku. Przedstawia perspektywę zarówno niemiecką, jak i sowiecką. Próbuje udowodnić, że czyn ten nie został dokonany przez SS, ale swój udział w tym mieli Sowieci.

Polecamy również:

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – opracowanie

    Pierwsze wydanie Na nieludzkiej ziemi miało miejsce w 1949 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez wiele lat podlegała ścisłej cenzurze. W Polsce książka została wydana kilkukrotnie – pierwszy raz w latach 80 w obiegu podziemnym. Legalnie ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

    Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – bohaterowie

    Głównym bohaterem i obserwatorem wydarzeń opisanych w reportażu Na nieludzkiej ziemi jest samo autor. Dzięki iście autobiograficznemu charakterowi utworu dowiadujemy się, że Józef Czapski pochodził z hrabiowskiego rodu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
fajny przydatny tekst
• 2025-04-27 18:43:52
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41