Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – streszczenie

Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego składa się z trzech głównych części zatytułowanych: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz Prawda o Katyniu.

Wspomnienia starobielskie

Autor z dużą drobiazgowością opisuje swoje wspomnienia z pobytu w niewoli. Obrazuje proces internowania oraz niekorzystne warunki życia w obozie. Opisom tym towarzyszą również emocje i uczucia, zwłaszcza poczucie beznadziejności i zaskoczenia wywołanego klęską i niepowodzeniem w walce ze Związkiem Sowieckim. Smutnym opisem jest także walka jego współwięźniów o godność i resztki człowieczeństwa. Głównymi bohaterami tej części są polscy oficerowie, w większości wymienieni po imieniu. Odnajdziemy tu wiadomości o ich rodzinach, pochodzeniu, wykonywanych zawodach, ale również ich wyglądzie i charakterze.

Na nieludzkiej ziemi

 W tej części autor opisuje swoje podróże na terenie ZSRR, które odbywał poszukując oficerów z obozów w Starobielsku, Ostaszkowie czy Kozielsku. Byli to dowódcy, którzy z nieznanych przyczyn ni stawili się do służby w Armii Andersa. Jak się potem okaże, zostali oni ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Ciekawą część stanowią rozważania na temat systemu władzy sowieckiej – informacje na ten

Zobacz również

 • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – opracowanie

  Pierwsze wydanie Na nieludzkiej ziemi miało miejsce w 1949 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez wiele lat podlegała ścisłej cenzurze. W Polsce książka została wydana kilkukrotnie – pierwszy raz w latach 80 w obiegu podziemnym. Legalnie ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik.

  Więcej
 • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

  Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością.

  Więcej
 • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – bohaterowie

  Głównym bohaterem i obserwatorem wydarzeń opisanych w reportażu Na nieludzkiej ziemi jest samo autor. Dzięki iście autobiograficznemu charakterowi utworu dowiadujemy się, że Józef Czapski pochodził z hrabiowskiego rodu.

  Więcej

Losowe zadania

 • Siła działająca na ciało

  Na ciało o masie 3 kg zaczeła działać siła, która spowodowała przesunięcie tego ciała w ciągu 10 s o 200m. Oblicz wartość tej siły.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca i moc

  Sportowiec o wadzę 80 kg skaczący o tyczce, w chwili odbicia osiaga prędkość równą 5 m/s w czasie 2*10-2 sekundy. Jaką pracę i moc w tym czasie wykonuje?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przyporządkuj podane tlenki do właściwej klasy związków

  Spośród podanych związków chromu i manganu na różnych stopniach utlenienia przyporządkuj je do odpowiedniej klasy związków. Przeanalizuj ich budowę oraz właściwości, a następnie podaj zależność wiążącą charakter chemiczny i stopień utlenienia związków. MnO2, Mn2O7, CrO, MnO, Cr2O3, CrO3 ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji hydrolizy benzokainy

  Benzokaina (anestezyna) jest lekiem stosowanym w miejscowym znieczuleniu, np. w tabletkach na ból gardła lub czopkach w leczeniu hemoroidów. W wyniku hydrolizy benzokainy otrzymuje się etanol oraz kwas p-aminobenzoesowy. Podaj nazwę systematyczną benzokainy. Zapisz równanie reakcji hydrolizy benzokainy.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Położenie otworu gębowego ryb

  Położenie otworu gębowego ryby (końcowe (a), górne (b) i dolne (c)) zależy od trybu życia prowadzonego przez rybę. Podaj miejsca w zbiorniku wodnym, gdzie można spotkać każdy z trzech zaprezentowanych rodzajów ryb.  

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28