Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

Ostatnio komentowane
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością. Czapski daje świadectwo swojego przerażenia spowodowanego niszczycielską siłą Sowietów, która uśmierciła tysiące niewinnych istnień w akcie potężnej niesprawiedliwości. Pisarz głęboko zastanawia się także nad tym, jakie czynniki decydują o czyimś życiu lub śmierci. Czy jest to przeznaczenie, wynik przypadku, siła woli samej ofiary, wiara czy też niezłomna nadzieja na ocalenie.

Przedstawiając jednostkowe historie polskich oficerów i innych  napotkanych podczas podróży ludzi, Józef Czapski podkreśla, że każdy ma swoją osobną, równie ważną dla przebiegu dziejów, historię. Ofiary, choć stłamszone i upodlone przez system sowiecki, włączone w bezkształtną i bezimienną masę, posiadają swój własny głos, który przemawia w tekście Czapskiego.

Najważniejszymi tematami poruszonymi przez pisarza w toku narracji są problemy, z jakimi borykało się polskie dowództwo, codzienne trudy życia w obozie jenieckim, rozpacz ludzi poniewieranych na terenach ZSRR bez możliwości ewakuacji poza jego granicę – autor opisuje rzeczywistość, która w pewnym momencie stała się nie do zniesienia.

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =