Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – bohaterowie

Głównym bohaterem i obserwatorem wydarzeń opisanych w reportażu Na nieludzkiej ziemi jest samo autor. Dzięki iście autobiograficznemu charakterowi utworu dowiadujemy się, że Józef Czapski pochodził z hrabiowskiego rodu. Zawodowo zajmował się malarstwem i prawem. Przez jakiś czas służył przymusowo w wojsku, ale zawsze czuł, że jego prawdziwym powołaniem jest pisarstwo. Do niewoli sowieckiej trafił 27 września 1939 roku – przewieziono go do obozu w Starobielsku, gdzie doświadczył piekła życia obozowego. Udało mu się uniknąć udziału w mordzie w Katyniu. Prócz Starobielska więziony był również w Pawliszczewie Borze i Griazowcu koło Wołogdy. Po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski został zwolniony, po czym wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w Armii Andersa. Jego głównym zadaniem było poszukiwanie zaginionych oficerów wojska polskiego, którzy w kwietniu 1943 roku okazali się tajemniczymi ofiarami zbrodni w lesie katyńskim. Narrator-autor niezwykle żywo i plastycznie opisuje te bestialskie czasy. W tekście daje się odczuć również jego wrażliwość artystyczna – w refleksjach często odwołuje się do malarstwa i literatury.

Pozostali bohaterowie pojawiający się w treści reportażu, a więc pisarze, z którymi Józef Czapski przeprowadzał liczne rozmowy, ludzie władzy, ale także jeńcy wojenni, są przedstawieni z jego perspektywy – byłego więźnia, znajdującego się w samym centrum okrutnej, sowieckiej rzeczywistości. W pewnym sensie Czapski pozwala się im wypowiedzieć, a raczej zabiera głos w ich imieniu.

Polecamy również:

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – streszczenie

    Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego składa się z trzech głównych części zatytułowanych: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz Prawda o Katyniu. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – opracowanie

    Pierwsze wydanie Na nieludzkiej ziemi miało miejsce w 1949 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez wiele lat podlegała ścisłej cenzurze. W Polsce książka została wydana kilkukrotnie – pierwszy raz w latach 80 w obiegu podziemnym. Legalnie ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

    Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02