Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – bohaterowie

Głównym bohaterem i obserwatorem wydarzeń opisanych w reportażu Na nieludzkiej ziemi jest samo autor. Dzięki iście autobiograficznemu charakterowi utworu dowiadujemy się, że Józef Czapski pochodził z hrabiowskiego rodu. Zawodowo zajmował się malarstwem i prawem. Przez jakiś czas służył przymusowo w wojsku, ale zawsze czuł, że jego prawdziwym powołaniem jest pisarstwo. Do niewoli sowieckiej trafił 27 września 1939 roku – przewieziono go do obozu w Starobielsku, gdzie doświadczył piekła życia obozowego. Udało mu się uniknąć udziału w mordzie w Katyniu. Prócz Starobielska więziony był również w Pawliszczewie Borze i Griazowcu koło Wołogdy. Po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski został zwolniony, po czym wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w Armii Andersa. Jego głównym zadaniem było poszukiwanie zaginionych oficerów wojska polskiego, którzy w kwietniu 1943 roku okazali się tajemniczymi ofiarami zbrodni w lesie katyńskim. Narrator-autor niezwykle żywo i plastycznie opisuje te bestialskie czasy. W tekście daje się odczuć również jego wrażliwość artystyczna – w refleksjach często odwołuje się do malarstwa i literatury.

Pozostali bohaterowie pojawiający się w treści reportażu, a więc pisarze, z którymi Józef Czapski przeprowadzał liczne rozmowy, ludzie władzy, ale także jeńcy wojenni, są przedstawieni z jego perspektywy – byłego więźnia, znajdującego się w samym centrum okrutnej, sowieckiej rzeczywistości. W pewnym sensie Czapski pozwala się im wypowiedzieć, a raczej zabiera głos w ich imieniu.

Polecamy również:

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – streszczenie

    Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego składa się z trzech głównych części zatytułowanych: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz Prawda o Katyniu. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – opracowanie

    Pierwsze wydanie Na nieludzkiej ziemi miało miejsce w 1949 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez wiele lat podlegała ścisłej cenzurze. W Polsce książka została wydana kilkukrotnie – pierwszy raz w latach 80 w obiegu podziemnym. Legalnie ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik. Więcej »

  • Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi – problematyka

    Książka Józefa Czapskiego porusza bolesny i tragiczny temat w polskiej historii. Opisując sowiecką rzeczywistość w czasie II wojny światowej autor przedstawia nam historie jednostkowych bohaterów, których życiorysy skłaniają do refleksji nad ludzkim życiem i jego wartością. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21