Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Na czym polega tragizm Edypa?

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Edyp jest bohaterem tragicznym, ponieważ zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia. O jego losie decyduje fatum, dlatego cokolwiek uczyni mężczyzna i tak przepowiednia jego smutnego losu się sprawdzi. Istotą tragizmu Edypa jest więc konflikt tragiczny, w jaki popada bohater. Jest to starcie z przeznaczeniem, które determinuje bieg wydarzeń. Dlatego Edyp uciekając przed wypełnieniem strasznego proroctwa, jednocześnie robi wszystko, żeby je wypełnić. Wydaje mu się, że wybiera dobro, a tymczasem czyni zło.

Mamy więc tutaj do czynienia z ironią tragiczną, która polega na tym, że bohater nie zdaje sobie sprawy, z powagi własnej sytuacji. Edyp zabijając Lajosa, popełnia winę tragiczną (hamartia), która nie jest do końca świadoma. Bohater nie zna bowiem tożsamości swojej ofiary. Podobnie jest z poślubieniem matki. Edyp grzeszy również pychą (hybris), ponieważ oskarża Tyrezjasza i Kreona o zdradę i nie chce uznać swojej winy.

Chwilowo wydaje się, że bohater wyjdzie cało z opresji, kiedy dowiaduje się on o śmierci swojego przybranego ojca z Koryntu (perypetia). Sprowadzenie pasterza, który uratował Edypa porzuconego jako niemowlę w górach, powoduje u Edypa rozpoznanie własnych win (anagnorismos).  Losy bohatera mają wzbudzać w odbiorcy litość i trwogę, dzięki czemu tragedia Edypa pełni funkcję katartyczną.

Polecamy również:

 • Król Edyp - plan wydarzeń

  1. Nieszczęścia spadające na Teby i rozmowa Edypa z Kapłanem.2. Przybycie Kreona, który od wyroczni dowiedział się o zbrodniarzu przebywającym w mieście.3. Prośba chóru o pomoc bogów.4. Apel Edypa do mieszkańców miasta. Więcej »

 • Król Edyp - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  „Król Edyp” powstał między 430 a 425 r. p. n. e. Sofokles oparł swoją tragedię na micie rodu Labdakidów. Motywem przewodnim opowieści była klątwa ciążąca na tebańskim klanie, która stała się przyczyną nieszczęść Edypa i jego dzieci. Więcej »

 • Król Edyp - interpretacja

  „Król Edyp” jest tragedią antyczną, której główny bohater musi stawić czoła swojemu losowi. Głównym problemem utworu wydaje się koncepcja przeznaczenia i jego roli w życiu każdego człowieka. Antyczne fatum determinuje dzieje Edypa i sprawia, że pomimo iż bohater czyni... Więcej »

 • Król Edyp - bohaterowie
 • Król Edyp - motywy

  Władza w „Królu Edypie” jest związana z odpowiedzialnością, dlatego Edyp czuje się zobowiązany odnaleźć mordercę Lajosa, aby uwolnić miasto od gniewu bogów. Wcześniej Lajos i Jokasta, aby uniknąć przeznaczenia (tym samym jako władcy nie narażać Teb na nieszczęścia) zdecydowali się... Więcej »

Komentarze (2)
1 + 1 =
Komentarze
xyz • 2015-12-02 17:17:47
Swietne
Fajterka • 2015-11-17 17:16:20
Super! Dziękuję, już wiem o co w tym chodzi! :)
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');