Król Edyp - streszczenie

„Król Edyp” zbudowany jest zgodnie z zasadami konstrukcji tragedii greckiej. Najpierw był prolog, czyli wprowadzenie. W tej części widz zapoznawał się z bohaterami i tematem sztuki. Chór śpiewał parodos, czyli pieśń wejściową. Także każdy epejsodion (rozwinięcie akcji) kończył się stasimonem (pieśnią chóru), całość natomiast zamykał tzw. exodos.

W Tebach od jakiegoś czasu dzieje się źle. Lud, ufający w dobroć i siłę swojego władcy, Edypa, prosi go o pomoc. Wszyscy pamiętają, że Edyp rozwiązał kiedyś zagadkę Sfinksa i tym samym wyzwolił miasto od nieszczęść. Mają nadzieję, że tym razem stanie się podobnie. Kapłan wyjaśnia to wszystko królowi, kiedy ten pyta go o powód przybycia ludzi pod pałac.

Z Delf, gdzie znajduje się wyrocznia Apollina ma niebawem dotrzeć do Teb Kreon. Edyp wierzy, że przywiezie on rozwiązanie, które pomoże miastu i jego mieszkańcom. Kreon jednak informuje, że w Tebach, na wolności żyje morderca. Kreonowi od razu przypomina się historia króla Lajosa, który kiedyś w tajemniczy sposób został zabity. Edyp pragnie teraz rozwiązać zagadkę tej śmierci i znaleźć mordercę.

Następuje pieśń chóru. O pomoc proszeni są bogowie – Apollo, Atena i Artemida. Poznajemy klęski, których doświadczają mieszkańcy Teb – głód i śmierć.

Edyp prosi lud o pomoc w ujęciu zbrodniarza. Wzywa mieszkańców do odpowiedzialności i wspólnego działania. Tejrezjasz nie jest chętny do współpracy i wydaje się coś ukrywać. W końcu ulega błaganiu Edypa i wyznaje prawdę – mordercą Lajosa jest sam Edyp, który  urodził się w Tebach i skończy żebrząc na ulicach. Wróżbita przepowiada mu ślepotę i uświadamia, że poślubił własną matkę i ma z nią dzieci.

Chór tymczasem również rozważa słowa wyroczni.

Kreon spotyka się z Edypem. Jego podejrzeniami o zdradę wzburzony jest tak samo, jak Edyp przepowiednią Tejrezjasza. Tłumaczy, że nie zależy mu na koronie, a jako brat królowej ma szacunek ludu i nie musi brać za niego odpowiedzialności.

Jokasta, pragnąc uspokoić męża, opowiada o dawnych dziejach Lajosa. Także on usłyszał od wyroczni gorzkie słowa. Postanowił jednak wykazać się sprytem i syna, który rzekomo miał go w przyszłości zabić, kazał wywieźć daleko poza miasto. Słysząc tę historię, Edyp nabiera złych przeczuć. Chce poznać człowieka, który był przy Lajosie.

Poznajemy dzieje życia Edypa. Był on przekonany, że jest dzieckiem Polibosa z Koryntu i Merobe z Dorydy. Usłyszawszy przez przypadek, że jest podrzutkiem, udał się do Delf, gdzie usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z matką. Chcąc tego uniknąć, oddala się od Polibosa i Merobe. W czasie wędrówki zabija ludzi, którzy go zaatakowali.

Chór i Jokasta próbują wzbudzić w Edypie nadzieję, że wszystko się wyjaśni

Tymczasem zjawia się Posłaniec z Koryntu. Polibos umarł i władzę po nim miał przejąć pełen obaw Edyp. Posłaniec jednak uznaje jego lęki za bezzasadne, wiedząc że był dzieckiem adoptowanym, bo on sam znalazł go kiedyś w górach i zaniósł do pałacu władcy.

Chór bierze pod uwagę możliwość boskiego pochodzenia Edypa.

Sługa, który dołącza do Jokasty, Edypa i Posłańca, potwierdza najgorsze przypuszczenia. Dziecko, które miał zabić, oddał pastuchowi w górach.

Chór śpiewa pieśń o życiu. Przypomina zasługi Edypa, a potem ubolewa nad jego nieszczęściem i złem, którego się dopuścił.

Posłaniec domowy donosi o samobójstwie Jokasty. Zrozpaczony Edyp wykłuwa sobie oczy sprzączkami z ubrania kobiety. Chce opuścić miasto, jednak Kreon powstrzymuje go przed tym, bo uważa, że zdecydować o dalszym postępowaniu powinna wyrocznia. Edyp spotyka się z córkami i prosi Kreona o opiekę nad nimi.

Chór ubolewa nad losem Edypa.

Polecamy również:

 • Król Edyp - plan wydarzeń

  1. Nieszczęścia spadające na Teby i rozmowa Edypa z Kapłanem.2. Przybycie Kreona, który od wyroczni dowiedział się o zbrodniarzu przebywającym w mieście.3. Prośba chóru o pomoc bogów.4. Apel Edypa do mieszkańców miasta. Więcej »

 • Król Edyp - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  „Król Edyp” powstał między 430 a 425 r. p. n. e. Sofokles oparł swoją tragedię na micie rodu Labdakidów. Motywem przewodnim opowieści była klątwa ciążąca na tebańskim klanie, która stała się przyczyną nieszczęść Edypa i jego dzieci. Więcej »

 • Król Edyp - interpretacja

  „Król Edyp” jest tragedią antyczną, której główny bohater musi stawić czoła swojemu losowi. Głównym problemem utworu wydaje się koncepcja przeznaczenia i jego roli w życiu każdego człowieka. Antyczne fatum determinuje dzieje Edypa i sprawia, że pomimo iż bohater czyni... Więcej »

 • Król Edyp - bohaterowie
 • Król Edyp - motywy

  Władza w „Królu Edypie” jest związana z odpowiedzialnością, dlatego Edyp czuje się zobowiązany odnaleźć mordercę Lajosa, aby uwolnić miasto od gniewu bogów. Wcześniej Lajos i Jokasta, aby uniknąć przeznaczenia (tym samym jako władcy nie narażać Teb na nieszczęścia) zdecydowali się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43