Miłosierdzie gminy - streszczenie - strona 3

jak i chustka są pożyczone, wycofuje swoją propozycję.

Do sali wchodzi spóźniony mleczarz Probst. Jest on znany z tego, że bierze biedaków za bardzo niską dopłatą, lecz żaden z nich długo u niego nie wytrzymuje. Jeden z parobków po trzech miesiącach pracy u Probsta popełnił samobójstwo. Mleczarz całą dopłatę gminy zabiera dla siebie.

Stary Kuntz bał się tego, że trafi na służbę do Probsta i widząc go wchodzącego do sali, był przerażony. Probst przeprosił za swoje spóźnienie i zaproponował dopłatę w wysokości 125 funtów.

Wunderli został oddany Probstowi, gdyż brakowało chętnych do licytacji. Pan radca był zadowolony z obrotu sprawy, a Probst kazał Kuntzowi zaprząc się do jego wózka mleczarskiego, który odtąd starzec musiał ciągnąć wraz z psem mleczarza.

Polecamy również:

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie. Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - bohaterowie

  Kuntz Wunderli - stary, 82-letni tragarz (sam Wunderli podał jednak, że ma lat 74). Ze względu na problem z kolanami nie mógł dłużej wykonywać swojej pracy. Był schorowany, wychudzony i słaby. Miał syna, który posiadał liczną rodzinę i nie mógł go utrzymywać. Stary człowiek wystawiony na... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

  „Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04