Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zofia Nałkowska Medaliony - streszczenie - strona 5

Ostatnio komentowane
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

pomóc krajowi.

Dno

Bohaterką tego opowiadania jest kobieta, która straciła całą swoją rodzinę. Syn nie wrócił do tej pory z obozu jenieckiego. Pyta o niego każdego, kto stamtąd wraca, jednak nikt nic o nim nie wie. Na wspomnienie córki kobieta jedynie płacze, zaś męża widziała ostatni raz w więzieniu w Pruszkowie i od tamtej pory nie ma o nim żadnych wieści. Gdy go widziała, wyglądał jak staruszek, tymczasem był młodszy od niej o trzy lata.

Kobieta chciałaby, by ludzie byli dla niej życzliwi. Sama była więźniarką w Ravensbrück. Spędziła tam trzy tygodnie. Później razem z córką została przeniesiona do fabryki amunicji. Następnie zostały rozdzielone. Jej córka była bardzo ładna i mądra.

Kobieta martwiła się też zawsze o syna, który często wracał do domu po godzinie policyjnej. W końcu został jeńcem, gdyż brał udział w powstaniu. Ostatnią wiadomość miała od niego w styczniu. Wówczas przebywała już wraz z córką w Niemczech. Wcześniej była więziona na Pawiaku. Tam przed śmiercią spuszczano więźniom krew i robiono zastrzyki. Widziała ludzi, którzy mieli związane ręce i nogi i wygryzione przez szczury wnętrzności, choć ich serce jeszcze biło.

Kobieta opowiada, jak była torturowana

Polecamy również:

 • Medaliony - plan wydarzeń

  Profesor Spanner - 1. Komisja ogląda Instytut Anatomiczny i palarnię, gdzie wytwarzano z ludzi mydło 2. Preparator zwłok podaje w zeznaniach szczegóły procederu 3. Gdańszczanin zdaje się być nieświadomy przestępstwa Więcej »

 • Medaliony - geneza

  „Medaliony” ukazują przeżycia Nałkowskiej, która przetrwała okupację, jej lata spędziła w Warszawie. Po wojnie pisarka brała udział w pracach Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Więcej »

 • Medaliony - opracowanie (problematyka, czas i miejsce akcji, motywy)

  Opowiadania Zofii Nałkowskiej dotykają przede wszystkim problematyki moralnej. Ukazują amoralność hitlerowskich zbrodniarzy, patologiczny sposób ich myślenia oraz działań. Niezwykle wymowne jest w tym kontekście motto tomu: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Czytelnik otrzymuje skondensowany i... Więcej »

 • Medaliony - bohaterowie

  Profesor Spanner – tytułowy bohater pierwszego opowiadania, postać tajemnicza, znana czytelnikowi tylko z relacji jego współpracowników. Od 1943 r. zajmował się produkowaniem mydła z ludzkiego tłuszczu, o czym zabraniał mówić swoim podwładny. Był lekarzem patologiem, postacią cieszącą się... Więcej »

 • Medaliony - znaczenie tytułu

  „Medaliony” Zofii Nałkowskiej stanowią swoisty pomnik dla ofiar niemieckich obozów zagłady w Polsce. Są wyrazem pamięci oraz przestrogą. Swoim cyklem opowiadań autorka złożyła hołd wszystkim pomordowanym oraz byłym więźniom. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =