Interpretacja ogólna
Opowieść o wędrówce do Ziemi Obiecanej można interpretować zarówno w sensie całościowym, jak i rozpatrywać każdy z jej elementów osobno. W pierwszym wariancie historia ta ma znaczenie eschatologiczne. Wędrówka Izraelitów symbolizuje obietnicę zbawienia, jakie Jahwe oferuje całemu narodowi wybranemu. W sensie egzystencjalnym podróż Żydów jest parabolą ludzkiego życia, które ma cel ostateczny. Motyw Ziemi Obiecanej stał się również toposem literackim. Wiąże się on z wyobrażeniem Raju, krainy „mlekiem i miodem płynącej”. Po motyw ten sięgnął na przykład Władysław Reymont w „Ziemi obiecanej”, rysując obraz XIX-wiecznej Łodzi.
Interpretacja motywów
Należy zwrócić uwagę, że na opowieść o wędrówce Izraelitów składa się wiele istotnych, pojedynczych motywów. Symboliczne znaczenie ma przejście przez Morze Czerwone. Oznacza ono przejście z przestrzeni niewoli do rzeczywistości wolności. Chrześcijaństwo interpretuje ten fakt teologicznie, jako zapowiedź chrztu świętego. Jest to również uniwersalny symbol pokonania z pozoru nierozwiązywalnych trudności.
Kolejnym istotnym motywem jest manna z nieba, która ratuje Izraelitów od śmierci głodowej. Święty Paweł interpretuje mannę i