Utwór podejmuje kilka ważnych tematów. Po pierwsze, mówi o marności, która jest wszechobecna w życiu człowieka, o gromadzeniu dóbr doczesnych, które są niczym wobec wieczności.
Księga rozważa także małość człowieka, który jest ograniczony w swym poznaniu i nigdy nie będzie w stanie zgłębić czegokolwiek do końca.
Kolejnym tematem jest mądrość, którą człowiek winien posiadać. Nie może on jednak poszukiwać jej za wszelką cenę, gdyż przede wszystkim powinien się skupić na znalezieniu odpowiedniej równowagi życiowej pomiędzy wszystkim, co go otacza.
Najważniejsze dla człowieka jest życie zgodne z przykazaniami bożymi i w bojaźni wobec Boga. Tylko wtedy jest w stanie postępować właściwie. Tylko żyjąc zgodnie z bożą wolą człowiek może osiągnąć szczęście.
Jeśli człowiek będzie się skupiał na sobie, nie będzie kierował się nakazami bożymi, wówczas sam siebie zgubi, gdyż zabieganie o cokolwiek jest marnością.
Księga Koheleta - interpretacja
Polecamy również:
-
Księga Koheleta - plan wydarzeń
1. Marność w życiu człowieka.2. Powtarzalność wszystkiego na ziemi.3. Zapomnienie o tych, którzy odeszli.4. Zdobywanie wiedzy. Więcej »
-
Księga Koheleta - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
Księga Koheleta nazywana jest inaczej Księgą Eklezjastesa.O samym autorze Księgi niewiele wiadomo. Nazywa on sam siebie Koheletem, co nie jest jego imieniem, lecz określeniem funkcji, jaką pełnił na zgromadzeniach. Był on rodzajem łącznika z Bogiem. Z całą pewnością był człowiekiem wykształconym, posiadającym... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (1)
olaaaaa
2020-12-04 08:11:55
ok