Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Etos pracy w Nad Niemnem

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Słowo etos oznacza z greki „ład” lub „usposobienie”. Z pojęciem tym wiąże się system zasad i wartości, który zajmuje ważne miejsce w życiu danej społeczności lub grupy. Dzięki niemu określane są najważniejsze postawy, a zawarte w nim idee wpływają na egzystencję konkretnej zbiorowości, wytyczając jej znaczące cele i sposoby ich osiągania. W powieści Elizy Orzeszkowej rolę taką pełni praca, będąca podstawowym wyznacznikiem wartości danych ludzi.

Już w historii o założeniu rodu Bohatyrowiczów działanie mające na celu przekształcenie miejsca dzikiego w przyjazne i zdatne do życia (oczywiście w zgodzie z przyrodą, nie niszcząc jej w sposób bezmyślny), zostaje niezwykle szczodrze nagrodzone przez króla Zygmunta Augusta. Jan i Cecylia dzięki wytrwałości i wielkiej pracowitości dostępują nobilitacji, zyskują wartość w oczach samego władcy. Stworzona przez nich osada konsekwentnie rozrastała się, stając się miejscem życia ich potomków. Dla dwojga bohaterów praca stanowiła sens egzystencji, przynosiła im radość i wytchnienie. Jasnowłosa wybranka Jana nigdy nie żałowała tego, że porzuciła swoje szlachectwo dla miłości. Później okazało się, że dzięki konsekwentnemu działaniu osiągnęła w życiu

Polecamy również:

 • Patriotyzm i powstanie styczniowe w Nad Niemnem

  Wydanie książkowe „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej miało miejsce w 1888 r., a więc w 25 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Chociaż program polskich pozytywistów koncentrował się głównie na teraźniejszości i zmianie i poprawie perspektyw na nadchodzące lata, niebagatelne znaczenie... Więcej »

 • Nad Niemnem jako powieść tendencyjna

  Powieść Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem” należy do najbardziej cenionych dzieł literackich polskiego pozytywizmu. W swoim dziele autorka przedstawiła rozległy obraz dziewiętnastowiecznego społeczeństwa oraz relacje międzyludzkie panujące w Korczynie. Początkowo osią fabularną książki miało być... Więcej »

 • Konflikt pokoleń w Nad Niemnem

  W „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej silnie uwidaczniają się konflikty pokoleniowe, tak bardzo charakterystyczne dla polskiego pozytywizmu. Już w jednym ze sztandarowych tekstów programowych nowej epoki Aleksander Świętochowski wyraźnie zarysował opozycję między „nami” i... Więcej »

 • Legenda o Janie i Cecylii - streszczenie i jej przesłanie

  Legenda o Janie i Cecylii, którą przekazywały sobie kolejne pokolenia bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej, opowiadała historię powstania rodu Bohatyrowiczów. Jego korzenie sięgać miały XVI stulecia – czasu przybycia nad Niemen pary polskich osadników, Jana i Cecylii. Bohaterowie... Więcej »

 • Rozmowa Benedykta z synem - interpretacja

  Benedykt Korczyński wywodził się ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej, w której niezwykle ważną rolę odgrywały tradycje napoleońskie (jego dziadek był legionistą). Ukończył on wyższe studia, po czym ojciec upoważnił go do prowadzenia posiadłości w Korczynie. Dwóch braci – Andrzeja i Dominika... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =