Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Eleuzis - opracowanie, nawiązania, esej, problematyka - strona 2

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

bytu, w którym nieustannie splatają się ze sobą dobro i zło, radość i smutek, równoważą optymizm i pesymizm. Punktem wyjścia staje się wspomnienie pobytu w Elezuis, gdzie zdumiony odkrywa, że miejsce kultu Demeter i Kory padło ofiarą „działalności barbarzyńców w okresie przeróżnych wędrówek ludów”. Radosne podniecenie, które towarzyszyło mu w podróży, ustępuje gorzkiemu rozczarowaniu, z którego z kolei wyrasta optymistyczna myśl, wedle której czas starł na popiół sakralne budowle, by wspomnienie o misterium trwało w ludzkiej pamięci, by widziane być mogło jedynie „oczyma duszy”.

Potwierdzenie dla swojej tezy znajduje w tekstach literatury i w sztuce, z których czerpie pełnymi garściami. Płaskorzeźbie przedstawiającej Demeter i Korę błogosławiące Triptolemosa przeciwstawia tę, na której rzeźbiarz utrwalił moment rozstania Orfeusza i Eurydyki. Kompozycja obu reliefów jest podobna, jednak ich wymowa – zupełnie różna. Podczas gdy pierwszy ilustruje radość ponownego spotkania, drugi oddaje gorycz rozłąki. Poglądowi „niefrasobliwych optymistów historycznych”, jakoby historia ludzkości była historią postępu, przeciwstawia apokaliptyczne wizje końca świata zawarte w Biblii. Najdobitniej

Polecamy również:

  • Eleuzis - streszczenie

    Punktem wyjścia dla rozważań o kwestii optymizmu i pesymizmu jest wspomnienie pierwszej wizyty w Eleuzis, starożytnym ośrodku kultu Demeter i Persefony. W przemysłowym miasteczku leżącym około 20 kilometrów od Aten autor zamierzał obejrzeć ruiny świętego okręgu, gdzie niegdyś odbywały się misteria związane z... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =