Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Eleuzis - opracowanie, nawiązania, esej, problematyka

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Misteria eleuzyjskie

Ośrodkiem kultu Demeter i Persefony było oddalone o 20 km od Aten Eleuzis, gdzie starożytni Grecy od XV w. p.n.e. do czasów Teodozjusza organizowali misteria. Przypominały wydarzenia związane z boginiami i ściśle związane były z wiarą w życie pośmiertne. Miały one charakter dwuetapowy. Trwające ponad tydzień Małe Misteria obchodzono wiosną. Obejmowały obrzędy oczyszczające – post, chłostę i ofiarę. Wielkie natomiast organizowano w miesiącach jesiennych (wrzesień-październik). Udział w nich mógł wziąć każdy, kto posługiwał się greką i spełnił posty wiosenne. Objęte były tajemnicą do tego stopnia, że do dziś pozostaje zagadką przebieg kulminacyjnego obrzędu (tzw. wielkiego wtajemniczenia), który miał doprowadzić człowieka do pełnego oczyszczenia. Odbywał się on w Telesterionie. Była to kwadratowa bądź zbliżona kształtem do kwadratu sala z dwudziestu dwoma wewnętrznymi kolumnami podtrzymującymi strop. Każdy jej bok, jak podaje Everett Fergusson (Backgrounds of Early Christianity) miał więcej niż pięćdziesiąt metrów. Ruin właśnie tej świątyni szukał Zygmunt Kubiak w Eleuzis.

Problematyka

Analizując sens mitu eleuzyjskiego, autor snuje refleksje dotyczące istoty ludzkiego

Polecamy również:

  • Eleuzis - streszczenie

    Punktem wyjścia dla rozważań o kwestii optymizmu i pesymizmu jest wspomnienie pierwszej wizyty w Eleuzis, starożytnym ośrodku kultu Demeter i Persefony. W przemysłowym miasteczku leżącym około 20 kilometrów od Aten autor zamierzał obejrzeć ruiny świętego okręgu, gdzie niegdyś odbywały się misteria związane z... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');