Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Eleuzis - opracowanie, nawiązania, esej, problematyka

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Misteria eleuzyjskie

Ośrodkiem kultu Demeter i Persefony było oddalone o 20 km od Aten Eleuzis, gdzie starożytni Grecy od XV w. p.n.e. do czasów Teodozjusza organizowali misteria. Przypominały wydarzenia związane z boginiami i ściśle związane były z wiarą w życie pośmiertne. Miały one charakter dwuetapowy. Trwające ponad tydzień Małe Misteria obchodzono wiosną. Obejmowały obrzędy oczyszczające – post, chłostę i ofiarę. Wielkie natomiast organizowano w miesiącach jesiennych (wrzesień-październik). Udział w nich mógł wziąć każdy, kto posługiwał się greką i spełnił posty wiosenne. Objęte były tajemnicą do tego stopnia, że do dziś pozostaje zagadką przebieg kulminacyjnego obrzędu (tzw. wielkiego wtajemniczenia), który miał doprowadzić człowieka do pełnego oczyszczenia. Odbywał się on w Telesterionie. Była to kwadratowa bądź zbliżona kształtem do kwadratu sala z dwudziestu dwoma wewnętrznymi kolumnami podtrzymującymi strop. Każdy jej bok, jak podaje Everett Fergusson (Backgrounds of Early Christianity) miał więcej niż pięćdziesiąt metrów. Ruin właśnie tej świątyni szukał Zygmunt Kubiak w Eleuzis.

Problematyka

Analizując sens mitu eleuzyjskiego, autor snuje refleksje dotyczące istoty ludzkiego

Polecamy również:

  • Eleuzis - streszczenie

    Punktem wyjścia dla rozważań o kwestii optymizmu i pesymizmu jest wspomnienie pierwszej wizyty w Eleuzis, starożytnym ośrodku kultu Demeter i Persefony. W przemysłowym miasteczku leżącym około 20 kilometrów od Aten autor zamierzał obejrzeć ruiny świętego okręgu, gdzie niegdyś odbywały się misteria związane z... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =