Dwudziestolecie międzywojenne - psychologia - strona 2

która stworzyła koncepcję „neurotycznej osobowości” jako cechy charakterystycznej dla społeczeństw kapitalistycznych, opartych na systemie konkurencji („Neurotyczna osobowość naszych czasów”) czy Ericha Fromma, twórcy, który zasłynął po wojnie z głębokich analiz nazizmu („Ucieczka od wolności”). Bezpośrednim spadkobiercą twierdzeń Freuda był natomiast Jacques Lacan, twórca słynnej teorii Innego.

Psychoanaliza zrobiła wielką karierę w Stanach Zjednoczonych i do dziś jest tam jednym z kluczowych nurtów w psychologii. Wracając jednak do dwudziestolecia, należy zaznaczyć, że najważniejszą osobą, która przeformułowała znacząco twierdzenia Freuda, był Carl Gustav Jung, jego uczeń, ale też oponent. Jung był twórcą jednego z głównych nurtów psychologii głębi (psychologii analitycznej). Jego teoria mówiła o istnieniu podświadomości zbiorowej, która ma charakter dziedziczny i w której przechowywane są wzorce uniwersalnych zachowań i postaw, czyli archetypy. Jung, podobnie jak Freud, dużą rolę w poznaniu ludzkiego wnętrza przypisywał marzeniom sennym, które interpretował w sposób symboliczny. W przeciwieństwie do Freuda uważał jednak, że symbole odsyłają nie do indywidualnych treści, ale

Polecamy również:

  • Zygmunt Freud - biografia i poglądy

    Sigmund Freud to jeden z najbardziej znanych psychiatrów i psychologów XX wieku, który zasłynął z odkrycia podświadomości i zainicjował nurt zwany psychoanalizą. Freud urodził się w 1856 roku w Priborze w Austrii, pochodził z rodziny nieortodoksyjnych Żydów. Więcej »

  • Carl Gustaw Jung - biografia i poglądy

    Carl Gustav Jung to jedna z najważniejszych osobowości nauk psychologicznych na świecie. Był on psychiatrą, psychologiem, antropologiem i teoretykiem kultury. Urodził się w 1875 roku w Kesswil w Szwajcarii. Studiował na Uniwersytecie Bazylejskim, potem zamieszkał w Zurychu. Więcej »

  • John Watson - biografia i poglądy

    John Watson urodził się 1878 roku w Południowej Karolinie, w Stanach Zjednoczonych. Studiował psychologię na Uniwersytecie w Chicago. W 1903 roku uzyskał w tej dziedzinie doktorat, a od 1908 roku wykładał na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01