Maria Janion, Do Europy, Tak, ale razem z naszymi umarłymi – opracowanie

Tytuł

Sam tytuł sugeruje jakie będzie główne przesłanie tekstu Marii Janion. W jego treści autorka porusza temat stosunku do tradycji narodowej do kultury europejskiej, światowej. Janion nie wzbrania się przed otwarciem się na Zachód i nowinki stamtąd płynące, ale zaznacza, że należy do nich podchodzić ostrożnie. Maria Janion przekonuje, że powinniśmy „wejść” do współczesnej Europy, ale z naszymi przodkami na ramieniu, to znaczy nie zapominając o wielowiekowej, narodowej tradycji, która pomaga nam zrozumieć teraźniejszość.

Przesłanie

Refleksja Marii Janion stanowi dla współczesnych czytelników wskazówkę jak mają postępować obcując z XX-wieczną kulturą europejską. Podpowiada jak uniknąć utraty poczucia indywidualności narodowej. W skrócie oznacza to, że wchodząc w kulturę europejską i szanując ją, powinniśmy jednocześnie pokazywać bogactwo naszej kultury narodowej.

Narodowe bogactwo literackie

Swoje przesłanie autorka tekstu uzasadnia opierając się na przykładach z naszej wielkie, romantycznej literatury narodowej. Przywołuje zatem Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza jako tych, którzy szczególnie są odpowiedzialni za podtrzymanie tożsamości narodowej w trudnych dla Polakach okresach historycznych. Maria Janion przyznaje wieszczom rangę twórców europejskich. W opisywaniu ich twórczości badaczka podkreśla, że już sama epoka romantyzmu zmuszała do wzmożonego myślenia o narodzie, o walce o jego przyszłość i dobrobyt. Zarówno Słowacki, jak i Mickiewicz stworzyli postacie literackie, do dziś uznawane za wzór, za bohaterów narodowych.

Jedną z tych postaci był Konrad Wallenrod, przepełniony dylematami moralnymi. Jego historia uczy jednak, że należy podejmować działanie i poszukiwać różnych rozwiązań, mając na uwadze swoje moralne granice.

Z kolei Kordian Słowackiego i jego historia jako nawróconego spiskowca jest przyczyną rozważań na temat źródeł klęski i niedojrzałości psychicznej narodu, żyjącego wielkimi mitami romantycznymi. Najważniejszym przesłaniem dzieła jest przesłanie by unikać bierności, jak niektórzy spiskowcy z fabuły utworu – należy brać czynny udział w funkcjonowaniu narodu.

Maria Janion powołuje się jeszcze na Jana Kochanowskiego i Odprawę posłów greckich, stanowiącą uniwersalną przestrogę przed tym by państwo samo nie doprowadziło do swojego upadku, krzywdząc ludzi, którzy żyją w nim przykładnie i moralnie.

Polecamy również:

  • Maria Janion, Co się stało z mitologią słowiańską – streszczenie

    Na początku tekstu autorka wyraża swoje zdziwienie po lekturze internetowego forum internautów „Gazety Wyborczej”, na temat tego dlaczego współczesne dzieci nie uczą się o mitologii słowiańskiej. Forumowicze dyskutowali o tym czy w ogóle taka mitologia kiedyś istniała. Więcej »

  • Maria Janion, Pierwsze wyzwolenie wyobraźni – streszczenie

    Na początku autorka przywołuje swoje doświadczenia badawcze w poszukiwaniu etymologii francuskiego słowa fantasme. Od znaczenia typowo medycznego, wskazującego na zaburzenia zdolności umysłowych przechodzi do definicji cechy osoby zupełnie zdrowej na umyśle, marzącej, czyli korzystającej z możliwości swojej wyobraźni. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26