Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Maria Janion, Do Europy, Tak, ale razem z naszymi umarłymi – opracowanie

Tytuł

Sam tytuł sugeruje jakie będzie główne przesłanie tekstu Marii Janion. W jego treści autorka porusza temat stosunku do tradycji narodowej do kultury europejskiej, światowej. Janion nie wzbrania się przed otwarciem się na Zachód i nowinki stamtąd płynące, ale zaznacza, że należy do nich podchodzić ostrożnie. Maria Janion przekonuje, że powinniśmy „wejść” do współczesnej Europy, ale z naszymi przodkami na ramieniu, to znaczy nie zapominając o wielowiekowej, narodowej tradycji, która pomaga nam zrozumieć teraźniejszość.

Przesłanie

Refleksja Marii Janion stanowi dla współczesnych czytelników wskazówkę jak mają postępować obcując z XX-wieczną kulturą europejską. Podpowiada jak uniknąć utraty poczucia indywidualności narodowej. W skrócie oznacza to, że wchodząc w kulturę europejską i szanując ją, powinniśmy jednocześnie pokazywać bogactwo naszej kultury narodowej.

Narodowe bogactwo literackie

Swoje przesłanie autorka tekstu uzasadnia opierając się na przykładach z naszej wielkie, romantycznej literatury narodowej. Przywołuje zatem Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza jako tych, którzy szczególnie są odpowiedzialni za podtrzymanie tożsamości narodowej w trudnych dla Polakach

Zobacz również

  • Maria Janion, Co się stało z mitologią słowiańską – streszczenie

    Na początku tekstu autorka wyraża swoje zdziwienie po lekturze internetowego forum internautów „Gazety Wyborczej”, na temat tego dlaczego współczesne dzieci nie uczą się o mitologii słowiańskiej. Forumowicze dyskutowali o tym czy w ogóle taka mitologia kiedyś istniała.

    Więcej
  • Maria Janion, Pierwsze wyzwolenie wyobraźni – streszczenie

    Na początku autorka przywołuje swoje doświadczenia badawcze w poszukiwaniu etymologii francuskiego słowa fantasme. Od znaczenia typowo medycznego, wskazującego na zaburzenia zdolności umysłowych przechodzi do definicji cechy osoby zupełnie zdrowej na umyśle, marzącej, czyli korzystającej z możliwości swojej wyobraźni.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28