Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Maria Janion, Pierwsze wyzwolenie wyobraźni – streszczenie

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na początku autorka przywołuje swoje doświadczenia badawcze w poszukiwaniu etymologii francuskiego słowa fantasme. Od znaczenia typowo medycznego, wskazującego na zaburzenia zdolności umysłowych przechodzi do definicji cechy osoby zupełnie zdrowej na umyśle, marzącej, czyli korzystającej z możliwości swojej wyobraźni. Fantazmaty czyli wyobrażenia snuje przecież każdy. Fantazmat postrzegany pejoratywnie jako iluzja, złudzenie staje się po prostu myślą o czymś co nie istnieje, czasem podlega wzrokowym halucynacjom. Epoka romantyzmu odegrała najbardziej znaczącą rolę w kulturalnym upowszechnieniu słowa fantazmat. Proces ten rozpoczął się jednak już w renesansie, gdy myśliciele i filozofie traktowali wyobraźnię jako tę, która stwarza kosmiczna siłę duchową. To romantycy po raz pierwszy w epoce nowożytnej wyzwolili sny i marzenia o sztuce, w sposób do tej pory niepraktykowany. Maria Janion wymienia najważniejsze cechy wyobrażeniowej rewolucji romantycznej.

Najpierw wskazuje Janion na podważenie przez romantyków klasycystycznego myślenia i rozumienia tradycji, uznając je za krępujące wyobraźnię. Na nowo zaczęto rozumieć mit. Klasycy uznawali go bowiem za „zmyślenie”, które stoi w opozycji

Polecamy również:

  • Maria Janion, Pierwsze wyzwolenie wyobraźni – opracowanie

    Esej Marii Janion pochodzi ze zbioru tekstów pod wspólnym tytułem Projekt krytyki fantazmatycznej, opublikowanego w 1991 roku. Wszystkie zamieszczone tam teksty można traktować jako próbę alternatywnego spojrzenia na tradycję romantyczną, to znaczy innego niż dotychczas lub też opierającego się... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =