Czas akcji utworu nie jest dokładnie określony. Akcja obejmuje w przybliżeniu 15 lat – od ślubu hrabiego z Marią do momentu śmierci Orcia i zdobycia zamku przez rewolucjonistów.
Najważniejsze miejsce akcji dramatu to zamek broniony przez arystokratów – Okopy Świętej Trójcy (historyczna budowla znajdująca się na Podolu). Niektóre wydarzenie opisane w dramacie rozgrywają się w kościele, pałacu hrabiego, obozie rewolucjonistów, szpitalu dla obłąkanych, na cmentarzu, w górach (nad przepaścią). Ostatnia scena dramatu ma miejsce na zamkowej baszcie.
Nie-Boska komedia - czas i miejsce akcji
Polecamy również:
-
Nie-Boska komedia - plan wydarzeń
1. Ślub Henryka i Marii.2. Wizja i wezwanie Dziewicy.3. Chrzest Orcia – porzucenie rodziny przez hrabiego Henryka.4. Rozpacz i szaleństwo Marii. Więcej »
-
Nie-Boska komedia - geneza
„Zaczęte w Wiedniu na wiosnę, skończone w Wenecji w jesieni 1833 r.” – taki napis widnieje na rękopisie „Nie-Boskiej komedii”. Dzieło zostało wydane drukiem dwa lata później jako utwór anonimowy. Młody poeta liczył sobie wówczas dopiero 21 lat. Pierwotnie,... Więcej »
-
Nie-Boska komedia - opracowanie (problematyka)
Poezja jest ukazana w dramacie dwojako – jako błogosławieństwo i przekleństwo. Rozróżnienie pomiędzy tymi dwoma funkcjami pojawia się już we wstępie utworu. „Błogosławionym” poetą nazywa autor tego, kto daje swój talent innym, potrafi go wykorzystać do pozytywnych celów.... Więcej »
- Nie-Boska komedia - bohaterowie
-
Nie-Boska komedia - najważniejsze motywy
Artysta - jeden z głównych motywów utworu jest artysta oraz jego dzieło - poezja. Piękną metaforę poezji odnajdziemy już we wprowadzeniu do pierwszej części dramatu. W tym samym fragmencie pojawiają się opisy poezji darzącej błogosławieństwem. Więcej »