Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Hrabiego Henryka

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hrabia Henryk to najdoskonalsza kreacja osobowa w twórczości Zygmunta Krasińskiego. Konstrukcja tego bohatera „Nie-Boskiej komedii” stanowi swoisty rozrachunek poety z romantyczną koncepcją miłości i rewolucyjnego czynu, czyli dwóch konstytutywnych składników polskiej literatury romantycznej.

Mąż i ojciec

Warto zwrócić uwagę, że hrabia Henryk w przeciwieństwie do innych bohaterów romantycznych został ukazany w sytuacji rodzinnej. O tym wymiarze jego biografii traktują I i II część dramatu. Widzimy tu mężczyznę w roli męża Marii i ojca Orcia. Co ciekawe, dwa kluczowe wydarzenia ukazane w tej partii utworu, czyli ślub i narodziny dziecka, stanowią dla mężczyzny doświadczenie traumatyczne. Romantyk nagle znajduje się w okowach codziennej egzystencji i zupełnie nie potrafi się w niej odnaleźć. Bliska relacja z kobietą całkowicie go rozczarowuje i prowokuje do ucieczki w przestrzeń marzenia o idealnej „Dziewicy”, uosobieniu poetyckiej wizji. Bohater wyraźnie gardzi swoją rodzinną rolą, a nawet żoną. Widać to w jego słowach:

Od dnia ślubu mojego spałem snem odrętwiałym, snem żarłoków, snem fabrykanta Niemca przy żonie Niemce.  

Hrabia Henryk staje się więc ofiarą romantycznego wyobrażenia

Polecamy również:

  • Charakterystyka Pankracego

    Pankracy to główny adwersarz hrabiego Henryka w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Jest on przywódcą obozu demokratycznego, który wraz ze swoimi ludźmi szturmuje Okopy Świętej Trójcy. Więcej »

  • Nie-Boska komedia - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Maria - żona hrabiego Henryka, matka Orcia. Młoda, piękna, ale prosta kobieta, skupiona na budowaniu rodzinnego szczęścia. Wkrótce po zawarciu małżeństwa domyśla się, że jej mąż nie jest szczęśliwy. Gdy uzyskuje potwierdzenie swych domysłów, prosi męża, by pokochał choć jej syna. Po ucieczce Henryka,... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =