Charakterystyka Pankracego

Pankracy to główny adwersarz hrabiego Henryka w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Jest on przywódcą obozu demokratycznego, który wraz ze swoimi ludźmi szturmuje Okopy Świętej Trójcy.

Przywódca ludu

Główna rola Pankracego sprowadza się w dramacie do ucieleśnienia idealnego przywódcy prostego ludu. Jest to doskonały mówca, który potrafi manipulować tłumem. Wie, w jaki sposób porwać za sobą rzeszę biednych i głodnych ludzi. Można zatem uznać tego bohatera za wcielenie perfekcyjnego demagoga. Wskazywałoby na to już jego imię, które w języku greckim oznacza „Wszechwładcę”. Pankracy w swojej retoryce posługuje się więc argumentami populistycznymi, obiecuje ludowi rzeczy konkretne: chleb i wolność.

Bohater ten nie budzi w odbiorcy sympatii, jak zauważył Juliusz Kleiner, jest on wręcz „posągowo brzydki”. Jednocześnie nie sposób odmówić Pankracemu pozytywnych motywacji. Bunt uosabiany przez tę postać wynika z realnych pobudek. Pankracy niezwykle przenikliwie osądza charakter odchodzącego do przeszłości obozu arystokracji: „Zgrzybiali, robaczywi, pełni napoju i jadła, ustąpcie młodym, zgłodniałym i silnym”.

Człowiek przyszłości

Pankracy z pewnością nie jest jedynie bohaterem

Polecamy również:

  • Charakterystyka Hrabiego Henryka

    Hrabia Henryk to najdoskonalsza kreacja osobowa w twórczości Zygmunta Krasińskiego. Konstrukcja tego  bohatera „Nie-Boskiej komedii” stanowi swoisty rozrachunek poety z romantyczną koncepcją miłości i rewolucyjnego czynu, czyli dwóch konstytutywnych składników polskiej... Więcej »

  • Nie-Boska komedia - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Maria - żona hrabiego Henryka, matka Orcia. Młoda, piękna, ale prosta kobieta, skupiona na budowaniu rodzinnego szczęścia. Wkrótce po zawarciu małżeństwa domyśla się, że jej mąż nie jest szczęśliwy. Gdy uzyskuje potwierdzenie swych domysłów, prosi męża, by pokochał choć jej syna. Po ucieczce Henryka,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02